Predsednik SAD, Džozef Bajden i njegov računovođa na meti su pritužba uzbunjivača poreske uprave u kojima se navodi da Bajden duguje najmanje 127.000 dolara u porezima koje nije platio.
Žalbe je podneo Kris Džejkobs, bivši republikanski pomoćnik na "Kapitol Hilu".
"Federalne institucije moraju sa sprovode zakone na nepristrasnoj osnovi. Činjenica da Poreska uprava nije izvršila reviziju izveštaja Džoa Bajdena za period od 2017. godine do 2019. godine, uprkos tome što postoji nekoliko dokumentata koji javno postavljaju pitanja o ispravnosti njegovih finansija. Postavlja se pitanja o tome kako Poreska uprava upravlja poreskim zakonima naše zemlje i da li su politički razlozi igrali ulogu u odlukama poreske uprave", rekao je Džejkobs za "The Post".
Bajden i njegova supruga Džil izbegli su da plate "Medicare" porez na prihod u 2017. i 2018. godini usmeravanjem 13,3 miliona dolara i računajući mali iznos kao kvalifikovan za federalni porez na zdravstvenu zaštitu.
Ovu strategiju obično koriste bogati ljudi da izbegnu naplatu za "Medicare" od 3,8 odsto na velike iznose prihoda, a stručnjaci kažu da Poreskoj upravi nedostaju resursi da agresivno prati slučajeve nedovoljnog plaćanja.
Republikanci obećavaju da će sledeće godine istražiti Bajdenovu poresku situaciju ako ponovo preuzmu Kongres. Dok Demokrate kažu da je Bajden koristio zajedničku poresku strategiju i da nema slučaja koji ukazuje da je pogrešio u svojim proračunima.
"Činjenice ne sugerišu da je Bajden došao do bilo čega što bi se približilo nivou 'razumne nadoknade' u skladu sa smernicama poreske uprave. Umesto toga, izgleda da je nivo plate Bajdena proizvoljno postavljen na nivo malo iznad osnove plata u socijalnom osiguranju", napisao je Džejkobs.
U 2017, Bajden je prijavio 9,5 miliona dolara prihoda preko svoje "CelticCapri Corp" i prijavio manje od 146.000 dolara kao prihod koji ispunjava uslove za porez na "Medicare". U 2018. godini, Bajden je prijavio 2,7 miliona dolara prihoda i rekao da 300.000 dolara ispunjava uslove za porez. Prva dama Džil Bajden primala je manje iznose preko sopstvene korporacije.
Džejkobs je dodao da bi korišćenje relativno niske cifre od 30 odsto za oporezivu kompenzaciju stavilo Bajdena na udicu za 127.000 dolara zaostalih poreza.
Bela kuća i Bajdenov računovođa, Volter Dejhle, nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Međutim, ekspert za korporativne poreze i vanredni profesor na poslovnoj školi Univerziteta Kolumbija, Bob Vilens, rekao je za "The Post" prošle godine da je svaki slučaj jedinstven i da "ostaje pitanje da li je kompenzacija koju je Bajden tražio od svoje korporacije bila 'razumna'".
"Da li bi Poreska uprava bila spremna da iznese taj slučaj, upitno je s obzirom na identitet akcionara. Nemam nikakav problem sa onim što je uradio. U stvari, bio bi skoro napušten da nije kanalisao svoju zaradu preko korporacije", rekao je on.
Pogledajte Vladimira Putina i Džozefa Bajdena: