Broj slučajeva korona virusom u Šangaju nadmašio je Hong Kong, koji je u martu zabeležio najveću stopu smrtnosti na svetu.
Priča o pandemiji SARS-CoV-2 virusa pala je u drugi plan zbog invazije u Ukrajini, ali u Kini ona poprima nove razmere, zbog drakonske kineske politike i mera sprečavanja širenja nove varijante omikrona. U blizini Šangaja potvrđena potpuno nova varijanta omikrona, ali je još uvek nepoznato koliko je opasna.
Fajnenšel tajms je ipak našao prostor kako bi upozorio na kinesku tzv. "dynamic zero" kovid strategiju koja zbog zaraze razdvaja roditelje od dece, a stanovnike gradova ostavila bez lekova.
Nedostatak hrane i lekova ostavio je stanovnike najvećeg kineskog grada očajnim i frustriranim dok se vlasti bore da preuzmu kontrolu nad epidemijom Covid-19, piše Fajnenšel tajms.
Šangaj, koji je bio primoran da sledi tešku pekinšku strategiju kovida, primenio je dva četvorodnevna lokdauna, ali kako je broj slučajeva zarazne varijante Omikrona brzo rastao, vlasti su proširile ograničenja na delove istočnog područja Pudonga, koji uključuje gradsku finansijsku oblast.
Pozivi za pomoć prepunili su društvene mreže ovog vikenda pre nego što su ih cenzori izbrisali, pošto je broj slučajeva u gradu nadmašio Hong Kong, koji je u martu zabeležio najveću stopu smrtnosti na svetu.
Korisnici društvenih mreža rekli su da su prodavnice prehrambenih proizvoda ostale bez hrane, dok su se drugi žalili da ne mogu da kupe svoje redovne lekove. "Ko mi može reći kako da nabavim lek? Tako sam beznadežan. Želim da napustim Šangaj", rekao je jedan stanovnik, prenosi Fajnenšel tajms.
Neki Šangajci, koji nisu mogli da napuste svoje domove više od dve nedelje zbog ograničenja koja su prethodila zatvaranju zbog pozitivnih slučajeva u njihovim zgradama, oslanjaju se na državne isporuke namirnica.
Roditelji su takođe molili za pomoć nakon što su bili odvojeni od svoje male dece ako su oni ili njihovo dete bili pozitivni. Zeng Kun, zamenik šefa Šangajskog biroa za civilna pitanja, rekao je da će biti pronađeni privremeni staratelji za decu koja nisu zaražena, ali su bila primorana da ostanu sama kod kuće nakon što su njihovi roditelji poslati u karantin, preneli su državni mediji.
Zemlje EU su prošle nedelje pozvale lokalne vlasti da prestanu da odvajaju decu od roditelja i da obezbede odgovarajuću negu za one koji se suočavaju sa hitnim medicinskim problemima koji nisu povezani sa virusom kovid.
Mere sprečavanja zaraze sprovode se po političkoj liniji, pa se ponekad ignorišu profesionalne preporuke te se ide na posebnu izolaciju i hospitalizaciju asimptomatičnih pacijenata, što blokira bolnički sistem, baš kao u Hongkongu.
Kineski potpredsednik vlade Sun Čunlan priznao je kako je nulta strategija za grad s 25 miliona stanovnika ogroman izazov, ali je insistirao da Šangaj nastavi strogu protivepidemisku politiku te proširi prostore za izolaciju.
Kineski problem sličan je kao u Hongkongu – imaju relativno mali udeo vakcinisanih među starijim osobama, a veći deo populacije bio je nisko izložen širenju virusa, što sada znatno diže rizik smrtnosti.
Kako prenosi Global tajms ta nova varijanta BA.2 potvrđena je kod pacijenata sa srednjim oblikom bolesti oko 70 kilometara od Šangaja. Nova podvarijanta ne poklapa se ni sa jednom drugom do sada pronađenom u Kini niti prijavljenom u GISAID, u kojem se prikupljaju međunarodni podaci.
Svih 25 miliona stanovnika Šangaja trenutno je pod nekim oblikom restrikcija, a u gradu Sanja u provinciji Hajnan vlasti su prekinule sve oblike prevoza kako bi zaustavile širenje zaraze.