Čen Ming-tong, šef tajvanskog biroa za nacionalnu bezbjednost, tvrdi da istočnoazijska supersila neće pokrenuti napad do kraja predsjedničkog mandata Cai Ing-ven.
Kina je odložila eventualnu invaziju na Tajvan za najmanje četiri godine, posle navodno vojnog neuspjeha Rusije u Ukrajini, tvrde šefovi obavještajnih službi. Predsjednik Si Đinping će sada navodno analizirati neuspjehe Vladimira Putina u Ukrajini prije nego što preduzme bilo kakve poteze usmjerene na ostrvo koje ne priznaje suvjerenitet Pekinga, a koje Kina smatra svojom teritorijom.
Čen Ming-tong, šef tajvanskog biroa za nacionalnu bezbjednost, tvrdi da istočnoazijska supersila neće pokrenuti napad do kraja predsjedničkog mandata Cai Ing-ven, koji se završava 2026. godine.
"Lekcija Ukrajine za Peking je da ne treba lako pokretati rat. Peking će proučiti ruske mane i unaprijediti svoju Narodno-oslobodilačku armiju. Ako započne rat, on će biti sveobuhvatan, a Tajvan mora da procjeni namjere Pekinga sa najširim obimom mogućnosti", rekao je Čen za Tajms.
Osvrnuvši se na nedavno jačanje odbrane Tajvana, Čen je dodao: "Mi ne sjedimo besposleno i ne čekamo pasivno". Strahovi od kineskog preuzimanja traju već godinama, kako Kina nastavlja da širi svoje vojne kapacitete i sve više osporava američku globalnu hegemoniju, navodi Dejli mejl. Vjeruje se i da je Peking povećao svoj nuklearni arsenal posljednjih godina nakon izgradnje kompleksa silosa u pustinji u provinciji Sinđang, koji se prostire na oko 800 kvadratnih kilometara.
Nedavno se ispostavilo da se interesuju za brzi "raketni voz" koji može da transportuje nuklearno oružje Pekinga širom zemlje, što ga čini težim za praćenje i uništavanje. Nakon invazije na Ukrajinu, Tajvan je rekao da će produžiti obaveznu vojnu službu preko sadašnja četiri mjeseca u pokušaju da poboljša svoju odbranu.
Peking želi da se Tajvan vrati pod kinesku kontrolu do 2050. godine i odbacuje je poređenja sa Ukrajinom, tvrdeći da je Tajvan "domaća stvar", dok je Ukrajina suvjerena nacija koja je već međunarodno priznata.
Čen veruje da će SAD odgovoriti ako Kina krene na Tajvan. "Ako SAD mogu da budu uključene do tog stepena bez akta o odnosima sa Ukrajinom, SAD će biti samo više uključene u svoj Zakon o odnosima sa Tajvanom“, rekao je on.
Vijest da je napad odložen potkrijepljena je tvrdnjama koje je iznio član ruskog FSB-a ranije ovog mjeseca. Neimenovani pojedinac je napisao pismo Vladimiru Osečkinu, ruskom disidentu sa sjedištem u Francuskoj, u kojem tvrdi da je predsjednik Si planirao da "preuzme Tajvan" ali da je sada, posle dešavanja u Ukrajini, ta mogućnost zatvorena.
Vu Kian, portparol kineskog ministarstva odbrane, rekao je da tajvanske vlasti koriste situaciju u Ukrajini kako bi podgrijali strahovanja da će doći do konfrontacije i rata. "Takva djela štete Tajvanu i samo će gurnuti Tajvan u ponor katastrofe", rekao je portparol.
Kako tenzije rastu, zapadni saveznici pojačavaju svoju bezbjednost. Australija je danas objavila da će udvostručiti veličinu svoje elektronske špijunske agencije kako bi se borila protiv rastućih sajber napada. Australijska direkcija za signale (ASD) će zaposliti još skoro 2.000 radnika. Takođe će ojačati još jedan sporazum sa Velikom Britanijom i SAD u pokušaju da se suprotstavi rastućoj prijetnji iz Kine, prenosi Dejli mejl.