Prema nezvaničnim informacijama, v.d. direktorica Aerodroma Crne Gore Ana Lončarević obratila se ministru kapitalnih investicija Mladenu Bojaniću, povodom sporazumnog regulisanja međusobnih odnosa Države i Aerodroma, a u vezi utvrđenog potraživanja, piše Standard.
Kako Standard saznaje, tome je prethodio stav državnog sekretara za vazdušni saobraćaj u Ministarstvu kapitalnih investicija, koji je na sastanku sa novim rukovodstvom, saopštio da Aerodromima Crne Gore neće uplatiti potraživanja u skladu sa pravosnažnim i izvršnim presudama Privrednog suda.
Direktorica Lončarević u pismu u koje je Standard imao uvid, navodi da su im zatvorena vrata i u Ministarstvu kapitalnih investicija i u Ministarstvu finansija, te da nedostatak finansijskih sredstava može ugroziti poslovanje na više načina.
Podsjetimo, Ana Lončarević je 9. aprila 2021. godine imenovana za v.d izvršnu direktoricu Aerodroma Crne Gore AD. Istog dana, Odbor direktora i Lončarević, kako nezvanično saznaje Standard, imali su sastanak u Ministarstvu kapitalnih investicija u vezi sa trenutnom situacijom u Aerodromima Crne Gore, pravosnažnim i izvršnim presudama Privrednog suda u korist Aerodroma Crne Gore, a koje se odnose na naplatu potraživanja od Države za dug Montenegro Airlines-a (shodno Zakonu o ulaganju i konsolodaciji i razvoja društva za transport putnika i robe u vazdušnom saobraćaju).
Kako je kazao izvor Standarda, Aerodromi nisu na ovom sastanku tražili državnu pomoć, već samo naplatu potraživanja, uz objašnjenje kakve će posljedice nastupiti za crnogorsku privredu ukoliko se ovakvo stanje bude ignorisalo.
”Stav državnog sekretara za vazdušni saobraćaj je bio da se Aerodromima Crne Gore neće uplatiti potraživanja u skladu sa pravosnažnim i izvršnim presudama Privrednog suda i to je izneseno kao konačan stav, što smo naravno razumjeli da je i konačan stav resornog ministarstva. Ovaj stav je sam po sebi problematičan iz razloga što je obaveza svih pa i Ministarstva finansija da postupa po izvršnim i pravosnažnim presudama. Imajući u vidu da smo imali na raspolaganju samo još 15-ak dana da obezbijedimo novac koji je potreban kako crnogorski aerodromi ne bi bili zatvoreni za saobraćaj uoči sezone 2021. godine i time bila urušena crnogorska privreda, nakon stava resornog ministarstva, bili smo prinuđeni da alarmantnu situaciju u crnogorskim aerodromima predstavimo i potpredsjedniku Vlade, kao i Ministru finansija”, piše u pismu u koje je Standard imao uvid.
Kako stoji u pismu, bez finansijskih sredstava, ugrožena je sigurnost i bezbjednost vazdušnog saobraćaja na crnogorskim aerodromima, što može dovesti do zatvaranja aerodroma Podgorica i Tivat za saobraćaj.
”U skladu sa međunarodnim ali i nacionalnim propisima ( Zakon o vazdušnom saobraćaju), operator aerodroma je dužan obezbijediti održavanje i pregledanje operativnih površina, objekata, instalacija, uređaja i opreme na aerodromu odnosno preduzeti sve mjere potrebne za sigurno polijetanje i slijetanje i boravak vazduhoplova za prihvat i otpremu vazduhoplova, putnika i stvari za šta su potrebna finansijska sredstva, u suprotnom aerodrom mora biti zatvoren za saobraćaj. Preporuka ICAO je da nezadovoljan radnik ne može biti angažovan jer je to rizik za bezbjednost u vazdušnom saobraćaju”, navodi se u pismu.
Prema nezvaničnim informacijama Standarda, u obraćanju stoji i da bez finansijskih sredstava nema ni plata, a što dovodi do nezadovoljstva radnika. To bi dalje moglo dovesti do štrajka 730 potencijalno nezadovoljnih radnika.
U slučaju zatvaranja aerodroma Država će pretrpjeti milionsku štetu
Kako se dodaje, Država će morati nadoknaditi štetu i avio kompanijama koje saobraćaju na crnogorskim aerodromima jer će i oni pretrpjeti troškove.
”Aerodromi Crne Gore nikada nisu bili korisnici državne pomoći, naprotiv uplatili su više od 100 miliona eura u državni budžet, izmirujući uvijek uredno sve svoje obaveze prema zaposlenima, dobavljačima i državi iz sopstvenog poslovanja i ne traže ni sada pomoć države već samo naplatu svojih potraživanja od Države a za koja postoje izvršne presude u korist Aerodroma Crne Gore u iznosu od 9.4 miliona eura, od ukupno 17 miliona eura duga koje Država ima prema Aerodromima CG”, navodi se u pismu v.d. direktorice.
Aerodromi Crne Gore nisu bili ni korisnici subvencija u toku pandemije COVID-19 iako su jedni od najpogođenijih krizom, ističe Standard.
Kako je Standardu nezvanično saopšteno, za Aerodrome nisu prihvatljivi argumenti koje Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI) i Ministarstvo finansija (MF) navode kao razloge nepostupanja po izvršnoj presudi Privrednog suda Crne Gore, a dodatno nisu ni zakoniti, jer je obaveza svih da postupaju po izvršnim presudama.
Lončarević je, kako saznajemo, saopštila da smatra nelogičnim da se Aerodromi Crne Gore zadužuju i da država daje garancije i dodatno opterećuje javni dug, te da ima utisak da postoji nerazumjevanje oko načina finansiranja ACG, koji se finasiraju u potpunosti iz sopstvenih izvora.
”Ukoliko sam dobro informisana, Vlada Crne Gore je već donijela odluku da spustimo sve cijene zakupa za 50% čime je uticala na naš neavijacijski prihod koji je umanjen po osnovu te Odluke. Umanjenje cijene usluga avio kompanijama značilo bi umanjenje i avijacijskih prihoda ACG”, piše u pismu direktorice u koje je Standard imao uvid.
”Takođe, koristim priliku da vam sugerišem da nije dobra praksa da predstavnici Vlade mimo Aerodroma Crne Gore dogovaraju bilo kakve aranžmane ( veću otvorenost aerodroma, cijene i sl.) sa drugim avio kompanijama bez konsultacija i formalnog Zahtjeva prema ACG jer sve mora biti dostavljeno ACG na razmatranje formalno, nakon čega slijedi analiza i obrazloženje zbog čega nešto može ili ne može. Primjera radi, ukoliko se ovakvi aranžmani ugovaraju bez ACG, to može imati za posljedicu štetu po ACG, tužbe i sl. Isto važi i za subvencije, popuste i sl.prema avio kompanijama”, navodi ona u tom pismu.
Nedostatak finansijskih sredstava može dovesti do ozbiljnih posljedica za efikasno i redovno poslovanje Društva, što će u značajnoj mjeri uticati na turističku privredu Crne Gore u narednom periodu.
Kako Standard nezvanično saznaje, pismo v.d. direktorice dostavljeno je još i predsjedniku Vlade Zdravku Krivokapiću, potpredsjedniku Dritanu Abazoviću, ministru finansija Milojku Spajiću, ministru ekonomskog razvoja Jakovu Milatoviću, te Odboru direktora Aerodroma Crne Gore.