Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP) mora da nastavi da radi, ocijenio je ekonomski analitičar Predrag Drecun i dodao da uprkos problemima nije vrijeme za gašenje te kompanije
On je za Radio Crne Gore kazao da ucjene nijesu dobra polazna osnova za bilo koji dijalog koji mora voditi rješavanju problema.
“Situacija u KAP-u zapušten je problem, u kojem sve tri strane - poslovodstvo, sindikat i Vlada imaju svoje opravdane argumente za djelovanje”, rekao je Drecun.
Ipak, kako ističe, dileme nema, KAP uprkos svim problemima mora da nastavi da radi, prenosi portal RTCG.
“Mi za sada nemamo rješenje za prestanak rada Kombinata aluminijuma, još nije zrelo vrijeme da on prestane da radi i pored svih problema koje uzrokuje, od ekoloških do nekih drugih,” rekao je Drecun.
Nakon poruke vlasnika Uniproma Veselina Pejovića da neće prekidati radni odnos sa 600 radnika ukoliko Vlada do četvrtka formira komisiju koja bi se uvjerila u kakvim uslovima rade u stečaju, Drecun je kazao da ucjene nikada nijesu dobra polazna osnova za dogovor, a ponajmanje kad su upućene Vladi.
“Ne može se ucjenama ni sa jednom Vladom ratovati, jer tu pada država na ispitu. Država je iznad svih vlada. Mislim da su loše polazne tačke gospodina Pejovića, koje možemo nazvati određenom ucjenom, jer, kako je rekao, ako to ne bude tako kako on kaže, poslaće 600 ljudi na ulicu, ostaviće ih bez posla. To je pogrešno, jer je razumljiv stav Vlade da neće pristati na ucjene i ne podržavam taj pristup Pejovića”, naveo je Drecun.
Prema njegovim riječima, moglo je tu da bude i mnogo više širenja kapaciteta.
“Ipak, ne može se ucjenama ni sa jednom Vladom razgovarati”, rekao je Drecun, podsjećajući da je Pejović ipak u priču sa KAP-om ušao kad je to bilo zaista teško.
On je ocijenio da je nedostatak dijaloga veliki problem i pitao zašto se toliko godina čekalo da situacija eskalira. Zašto osam godina traje stečaj, pitanje je koje se logično nameće.
“Sindikat u ovoj situaciji prepoznaje, moguće, određenu namjeru aktera vlasnika da se Kombinat pretvori u realstate kompaniju, kasnije korišćenjem nekih značajnih nekretnina koje su u posjedu KAP-a, nego što se zaista misli o nekom kvalitetnom nastavku proizvodnje. Saudijska Arabija je uticala da se brojni kombinati u svijetu zatvore, te tu treba istaći značajnu ulogu menadžerskog tima da održe živim KAP”, kazao je Drecun.
Iskustva iz regiona, kako je naveo, govore da je 896 dana prosječno trajanje stečaja, na primjer tako je u Bosni i Hercegovini.
“Vidite da ovaj stečaj traje mnogo duže. Onda se logično vjerovatno postavlja pitanje koje nameću sindikalci, zašto stečaj traje tako dugo. Cilj stečaja jeste da kompanija nastavi da radi. Ali ne da nastavi da radi kao kompanija koja neće platiti obaveze prema državi,” naveo je Drecun.
On je zaključio da bi trebalo organizovati tripartitni dijalog, daleko od očiju javnosti, koji neće biti opterećen političkim pitanjima i riješiti problem.