Crna Gora i Republika Srbija su dvije prijateljske države koje će bilateralne odnose graditi na temelju međusobnog uvažavanja i poštovanja principa suverenosti, teritorijalnog integriteta i nemiješanja u unutrašnje poslove, pišu Vijesti.
To je, kako je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova, ocijenjeno u telefonskom razgovoru ministra vanjskih poslova Đorđa Radulovića sa šefom srbijanske diplomatije Nikolom Selakovićem, navode Vijesti.
Radulović je, kako se navodi, ocijenio da bi dvije susjedne države trebalo da teže poboljšanju odnosa, imajući u vidu geografski položaj, ekonomsku povezanost, kao i bliske istorijske, tradicionalne i kulturne veze, ističu Vijesti.
U pogledu politike prema susjedima, Radulović je sagovornika informisao da je saradnja sa Srbijom visoko na agendi vanjskopolitičkih pravaca. S tim u vezi, posebno je istakao značaj komplementarnosti zajedničkog vanjskopolitičkog puta dvije zemlje u kontekstu članstva u EU, ocjenjuje se u Vijestima.
"Dvije države bi trebalo da se fokusiraju na ostvarenje istih ili sličnih ciljeva u pogledu vanjske politike, uz puno uvažavanje različitosti pojedinih stavova i usmjerenja, kao nezavisnih država", naveo je Radulović.
On je, kako je saopšteno, informisao Selakovića da Crna Gora podržava evropski put Srbije, te da se u tom smislu zalaže za princip regate, naglašavaju Vijesti.
"U tom kontekstu, on je izrazio uvjerenje da će dvije države sarađivati po pitanjima od zajedničkog interesa, u pogledu pružanja ekspertske pomoći i primjera dobre prakse".
Selaković jem saopšteno je, iskazao spremnost Republike Srbije da odnose sa Crnom Gorom gradi na principima međusobnog poštovanja i uvažavanja spoljnopolitičke agende. Na toj liniji, izrazio je uvjerenje da bilateralne odnose treba snažiti kroz saradnju u pogledu evropske integracije, koja je jedna od glavnih prioriteta obije države.
"Sagovornici su takođe razgovarali i o odluci prethodne Vlade Crne Gore koja se tiče uskraćivanja gostoprimstva ambasadoru Republike Srbije u Crnoj Gori. Šef crnogorske diplomatije je poručio da državama koje promovišu politiku dobrosusjedskih odnosa svakako ne priliči ovakva praksa. Izrazio je uvjerenje da će u periodu koji slijedi dvije države pronaći najbolje moguće rješenje, kako bi obje imale diplomatske predstavnike koji će neumorno raditi na unapređenju bilateralne saradnje", ističe se u saopštenju MVP.
Sagovornici su, dodaje se, ocijenili da bi u fokusu razvoja bilateralnih odnosa trebalo da bude ekonomska saradnja, posebno u oblasti implementacije infrastrukturnih projekata i projekata u oblasti energetike i najavili održavanje sastanka Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju, kada prilike vezane za pandemiju to dozvole, zaključuju Vijesti.