Jedan od lidera DF-a Andrija Mandić kaže da je taj politički savez pristao na formiranje vlade eksperata i tako izašao u susret zahtjevima
Predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić kaže da je taj politički savez pristao na formiranje vlade eksperata i tako izašao u susret zahtjevima mandatara, odnosno predlozima koje je dobio u ambasadama zapadnih država i koje je dobio u razgovoru sa najmanjom koalicionom listom.
“Posljednji put sa mitropolitom Amfilohijem sam se vidio nešto prije nego što je obolio, ali smo se čuli kada me on pozvao iz bolnice prije nego što je zapao u teško stanje. Razgovarali smo o nekim veoma važnim temama, vezanim za formiranje buduće vlasti u Crnoj Gori”, rekao je Mandić za Prvu TV.
Kako je istakao, prilikom formiranja vlasti kod nas se nije radilo ni o kakvim ličnim sukobima ni nesporazumima.
“U suštini, bio je problem različita viđenja i različite koncepcije. Odlučili smo da izađemo u susret zahtjevima mandatara, odnosno predlozima koje je dobio u ambasadama zapadnih država i koje je dobio u razgovoru sa najmanjom koalicionom listom… Vrijeme koje je pred nama pokazaće superiornost koncepta za koji smo se zalagali. Pred građanima Crne Gore, posebno pred Srbima, pokazaće našu odgovornost, zrelost da se Crna Gora mijenja”, rekao je Mandić.
On je podsjetio da je njihov izborni program podrazumijevao promjenu spoljne politike, a prva tačka je izgradnja drugačijih odnosa Srbije i Crne Gore.
“Kada je formiranje vlade u pitanju, predsjednik Aleksandar Vučić nas nije kritikovao. Vučić i cijela Srbija zna koliko smo mi propatili i koliko je propatio srpski narod na ovom prostoru. On je rekao da misli da smo mi politički pogriješili što smo pristali na ekspertsku vladu, ali da je to njegovo mišljenje. Misli da ta pobjeda koncepta koga je zagovarala ambasadorka SAD i jedna grupa crnogorskih oligarha, da u vladi ne budu Srbi političari, nego da vlada bude sastavljena od ljudi koji su bliski koncernu Vijesti i Monitoru, da to nije dobar put, a na prvom mjestu da to nije demokratski princip i standardi, niti se bilo gdje u bilo kojoj demokratskoj državi na taj način sabira vlada” rekao je Mandić.
On kaže da je Vučiću saopštio da u DF-u ne bi željeli da pod izgovorom da neko ko je najveći i ko u raspodjeli je trebalo da dobije najmanje da bude proglašen foteljašem i veoma zainteresovanim osobama da uskoče u novu vladu, a da neko ko nije učestvovao na izborima i koga niko nije glasao treba da dobije sve.
“Poznajem Aleksandra Vučića 23 godine i izgradili smo čvrsto prijateljstvo. Kada su me napadali, ja sam uvijek odgovarao više je Vučić uradio za srpski narod, nego svi koji su bili prije njega od vremena kralja Aleksandra. Srpska kuća je njegov direktan projekat. Sada u Srpskoj kući postoji jedan od najboljih prostora u Podgorici koj i stoj i na raspolaganju srpskom narodu i svim ljudima koji žele da čuvaju taj nacionalni, duhovni identitet srpskog naroda”, kaže Mandić.