Srbija navodno mora da ispuni uslov - Kosovo, a Crna Gora da postane pravna država.
Šanse da Crna Gora otvori u ovoj godini posljednje poglavlje, koje joj nedostaje da bi sva bila otvorena, su veoma male, pišu danas "Vijesti" i dodaju da je Francuska lansirala inicijativu za usvajanje nove metodologije u pregovaranju sa Crnom Gorom, Srbijom i kasnije sa ostalim državama Zapadnog Balkana, kada budu došle na red.
Crna Gora neće moći da zatvori nijedno poglavlje, sve dok ne bude ispunila prelazna mjerila iz poglavlja 23 (Pravosuđe) i 24 (Pravda, sloboda i bezbednost), a posljednje poglavlje koje čeka na otvaranje (poglavlje 8, konkurencija) najvjerovatnije će biti otvoreno tek kada bude usvojena nova metodologija u pregovaranju za članstvo u EU, kaže za "Vijesti" dobro pozicionirani izvor u institucijama EU.
Praktično, kao što su pregovori Srbije vezani za napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom, poglavlje 35, tako je dalji ritam pregovora Podgorice sa EU pupčanom vrpcom zakačen za opipljive i konkretne napretke u izgradnji pravne države u Crnoj Gori.
Prema pisanju "Vijesti", u EU su već počeli da rade na prvim nacrtima nove metodologije.
Planira se da cijeli posao oko pisanja i usaglašavanja nove metodologije pregovaranja između država članica i EK traje do marta sledeće godine i da onda bude zvanično usvojen na samitu EU - Zapadni Balkan, na progamu idućeg maja u Zagrebu.
Francuski predsjednik Emeanuel Makron bi tako ostvario jednim udarcem nekoliko ciljeva: odložio bi odluku o početku pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom barem do sledeće jeseni, pooštrio bi uslove za otvaranje i zatvaranje poglavlja čime bi se usporio dodatno hod Crne Gore i Srbije ka članstvu u EU i što je za njega veoma važno, do marta sledeće godine, kada su na programu lokalni izbori u Francuskoj, proces proširenja će biti praktično zaustavljen, navode "Vijesti".
Nova metodologija pregovaranja EU sa državama kandidatima za članstvo u EU će uvesti značajno zahtjevnije uslove za otvaranje i zatvaranje poglavlja i uvešće među korak koji će biti neka vrsta ispunjavanje prelaznih mjerila koje sada Brisel traži od Podgorice u poglavljima 23 i 24.
Za svaki korak će biti tražena implementacija usvojenih zakona, strategija i reformi sa konkretnim dokazima o postignutim rezultatima.
Pozitivna strana nove metodologije, odnosno šargarepa, trebalo bi da bude tzv. gradualno članstvo u EU, a ideja nove metodologije jeste da države kandidati postepeno postaju deo EU.
Drugim riječima, čim bi država kandidat zatvorila poglavlje ona bi u tom sektoru ili oblasti postajala pratkično sastavni dio EU ne čekajući da se pregovori završe u cjelosti.
Takav sistem pregovoranja bi imao višestruke pogodnosti za mCrnu Goru i Srbiju jer bi omogućio Podgorici i Beogradu da imaju pristup fondovima EU u dotičnim sektorima što bi im omogućilo da razvijaju svoju infrastrukturu i kapacitete.
Primjera radi, obje države bi imale prilično opipljive benefite u oblasti energetike, poljoprivrede, zaštiti životne sredine, bezbjednosti hrane i fitosanitarne politike, transportu i drugim oblastima.
Nova metodologija bi, navode Vijesti, mogla da se definiše: pare za strpljenje.
U smislu da bi duži hod ka punopravnom članstvu u EU bio kompenzovan pristupom bogatim fondovima za razvoj država u procesu pregovaranja i učešću države kandidata u telima EU mnogo ranije od ulaska u članstvo.
Nova metodologija bi mogla da ima i povoljni aspekt za CG i Srbiju upravo oko poglavlja koji stoje kao Damaklov mač nad pregovaračkim procesima, 23 i 24 u slučaju Podgorice i 35 za Beograd, konstatuju "Vijesti".