Na Samitu u Poznanju potvrđena je jasna evropska perspektiva Zapadnog Balkana i to je poruka koja je stigla iz Evropske unije (EU) i od država njenih članica, rekao je premijer Crne Gore, Duško Marković
On je novinarima nakon završetka Samita rekao da nema nikakve dileme da politika proširenja jedna od najboljih politika EU, doprinosi stabilnosti napretku i razvoju.
"Bilo bi nemoguće da 18 miliona građana Zapadnog Balkana ostavimo van evropskog prostora. Nema ni logike ni opravdanja. Danas je jasno saopšteno da je vizija proširenja na Zapadni živa i da mi na Zapadnom Balkanu treba da nastavimo da radimo na ispunjavanju obaveza", rekao je Marković.
On je dodao da je ovaj Samit Zapadnog Balkana potvrdio viziju njemačke kancelarke Angele Merkel kao nadogradnje politici proširenja.
Marković je rekao da je Berlinski proces doprinio novoj vrijednosti Zapadnog Balkana u cjelini i svakoj zemlji pojedinačno.
"Posebno smo se fokusirali na realizaciju agende povezivanja i na to da je infrastrukturno povezivanje ključ za ukupan razvoj Balkana, posebno svake zemlje pojedinačno. Zadovoljni smo zadovoljstvo stepenom realizacije infrastrukturnih projekata, odobrenih sredstava", naveo je Marković.
On je dodao da je Crna Gora sama povukla preko 170 miliona eura i naravno dogovor je da na takav način nastavimo i u budućnosti.
Za Crnu Goru je, istakao je on, taj Samit posebno važan.
"Potpisan je Memorandum za stvaranje pretpostavki za izgradnju Međunarodnog instituta za održive tehnologije u Jugoistočnoj Evropi",kazao je Marković.
Kako je rekao, Crna Gora je inicijator tog projekta, "dobili smo podršku CERN-a istovremeno Evropske komisije i komesara za nauku".
"Ozbiljan napor Vlade prije svega Ministarstva nauke je danas dao puni rezultat i to je dokaz da Zapadni Balkan snažno korača prema EU", naveo je Marković.
Na pitanje novinara da li je sa premijerkom Srbije Anom Brnabić razgovarao o Predlogu Zakona o slobodni vjeroispovijesti, odgovorio je da je otvorio to pitanje sa koleginicom iz Srbije.
"Koleginica Ana me pitala o čemu se radi. Rekao sam da se radi o pripremi zakona kao programskoj i ustavnoj obavezi Vlade, da je zasnovano na standardima i principima ne samo nacionalnog zakonodavstva već i Savjeta Evrope", rekao je Marković i podsjetio da je pitanje vjerskih zajednica u Crnoj Gori trenutno uređeno Zakonom iz 1977. godine.
"Nema razloga da na tom pitanju postoji konfrontacija između dvije države i dogovorili smo se da u narednom periodu o tim i drugim pitanjima koja mogu zavrijediti interesovanje jedne i druge javnosti razgovaramo direktno, na institucionalnom nivou i da ne dajemo povoda da se podižu tenzije između dvije države jer nam to ne treba", istakao je Marković.
On je današnji razgovor sa Brnabić ocijenio korisnim i iskazao uvjerenje da će se u narednim danima stvoriti pretpostavke da i o tim pitanjima razgovaraju kao dvije susjedne i prijateljske države.