Savremene crnogorske institucije nastavljaju da grade pravni sistem koji garantuje jednaka prava građanima i predstavlja pouzdan oslonac ekonomskom napretku, saopštio je ministar pravde Zoran Pažin.
Pažin je na promociji monografije „Sekretarijat za zakonodavstvo 1968-2018“,kazao da Sekretarijat za zakonodavstvo pola vijeka oblikuje pravni sistem Crne Gore, čuva pravnu tradiciju i dosljedno ugrađuje najviše međunarodne pravne standarde, uvažavajući potrebe savremenog društvenog i ekonomskog razvoja države.
On je, na promociji kojom je obilježeno 50 godina postojanja Sekretarijata za zakonodavstvo, rekao da je prije 220 godina, usvajanjem Zakonika opšteg crnogorskog i brdskog, Crna Gora napravila presudan civilizacijski iskorak i utemeljila društvene odnose na principima prava i zakona.
Prema riječima Pažina, donošenjem Opšteg imovinskog zakonika, velikog pravnika Valtazara Bogišića prije 130 godina, Crna Gora je trajno utemeljila put razvoju modernog društva na univerzalnim vrijednostima pravde i pravičnosti.
„Na temelju te svijetle pravne tradicije, savremene crnogorske institucije nastavljaju da grade pravni sistem koji garantuje jednaka prava i mogućnosti svim crnogorskim građanima i predstavlja pouzdan oslonac ekonomskom napretku“, naveo je Pažin.
Kako je kazao, u tom odgovornom poslu naročito se, u svojoj višedecenijskoj istrajnosti i dosljednosti, ističe Sekretarijat za zakonodavstvo.
Pažin je rekao da je Sekretarijat prvi put osnovan kao Stručna služba Skupštine i Izvršnog vijeća Skupštine Socijalističke Republike Crne Gore 1968. godine.
On je čestitao autorkama monografije „Sekretarijat za zakonodavstvo 1968-2018“.
Kako je naveo, one su dale kvalitetan istorijski osvrt na nastanak, razvoj i ulogu organa koji se u raznim institucionalnim formatima i ustavno-pravnim okvirima bavio unaprjeđenjem pravnog sistema Crne Gore od 1946. do 2006. godine, a zatim i ulogu Sekretarijata za zakonodavstvo u stvaranju i unapređenju pravnog sistema nezavisne i suverene Crne Gore.
Monografija je, kaaazao je Pažin, mnogo više od istorijskog pregleda institucionalnog razvoja i uloge Sekretarijata u stvaranju prava i unapređenju pravnog sistema Crne Gore.
„Ona je zapravo svojevrsno svjedočanstvo istrajnosti crnogorske države u nastojanju da izgradi pravni sistem po mjeri univerzalnih ljudskih vrijednosti, koji je istovremeno čvrsto utemeljen u autentičnim moralnim kvalitetima crnogorskog društva“, kazao je Pažin.
Prema njegovim riječima, danas kada Crna Gora dinamično nadograđuje pravni sistem, usvajanjem velikog broja međunarodnih propisa i standarda, uloga Sekretarijata prevazilazi puko uvođenje novih međunarodnih pravnih normi u nacionalni pravni sistem.
„Od pravnih eksperata Sekretarijata danas se očekuje da kroz spoznaju razuma i smisla tih normi u pravni poredak dosljedno prenesu esenciju opštih civilizacijskih vrijednosti koje se iza njih kriju, na način koji je primjeren pravnoj tradiciji i duhu i slovu našeg pravnog sistema“, kazao je Pažin.
Kako je naveo, ta značajna društvena uloga obavezuje Vladu da pomogne u radu i razvoju Sekretarijata, u cilju stvaranja odgovarajućih uslova za vršenje sve zahtjevnijih i složenijih pravnih poslova iz njegove nadležnosti.
Obraćajući se autorkama monografije, Pažin je kazao da je za poštovanje njihova marljivost i pravnička pedantnost.
„Neka vam inspiracija i usmjerenje u tom časnom poslu bude svijest da gradeći pravni poredak savremene Crne Gore zapravo ispunjavate zavjet državničke vizije Petra I“, zaključio je Pažin.