Skupština nije prihvatila predlog SDP-a, da se na dnevni red sjednice uvrste predlozi tri zakona, za smanjenje akciza, ukidanje kriznog poreza i povećenje mininalne zarade.
Skupština je odbila da na dnevni red uvrsti predloge zakona za smanjenje akciza na gorivo, ukidanje takozvanog kriznog poreza i povećenje mininalne zarade, koje su predložili poslanici SDP-a, Ranko Krivokapić, Raško Konjević i Draginja Vuksanović Stanković.
Konjević je naveo da su tri predložena zakona važna za građane Crne Gore u svakom smislu.
"U Crnoj Gori imamo cijenu goriva koja je jedna od najskupljih u Evropi, a životni standard je daleko u odnosu na ovo predhodno poređenje", kazao je Konjević uz ilustraciju da je u Austriji prosječna plata 2 000 eura, a da je gorivo u toj zemlji jeftinije nego u Crnoj Gori u kojoj je prosječna zarada oko 500 eura. Naveo je i da je gorivo u Slovačkoj gdje je prosječna plata 800 eura, jeftinije nego kod nas.
"Mislim da je to tema o kojoj treba da razgovaramo i vidimo da li Vlada zajedno sa parlamentom može da unaprijedi svoju politiku 'kroz izmjenu acizne politike, kazao je Konjević.
On je podsjetio da EU ima propisane minimalne iznose akciza za Super gorivo i naftu, kao i da je minimalno dozvoljeni iznos u Crnoj Gori veći za 110 i 120 eura u odnosu na evropsku praksu.
"Nije dobro ni pošteno da se u zadnjih godinu i po dana teret stanja u javnim finasijama prevaljuje kroz PDV i politiku akciza na građane, a da o tome ovdje ne otvorimo debatu", rekao je Konjević.
Obrazlažući zašto bi u dnevni red trebalo uvrstiti prijedlog izmjena zakona o takozvanom kriznom porezu, odnosno njegovom ukidanju, Konjević je naveo Vladinu jučerašnju vijest, da je naplata prihoda za godinu uvećana 170 miliona eura, da je to najveći argument za njegovo ukidanje, kao i za smanjenje akciza.
Korist, dodaje, imali bi svi građani čija je plata preko 500 eura, rekao je Konjević i dodao da bi poslodavci u tom slučaju imali obavezu da uvećaju tu zaradu, jer ne bi imali opterećenje koje imaju danas.
"Nije pošteno da imamo privilegovane firme koje su bliske pojedincima u DPS, koje duguju milionske poreze. Nije pošteno prema građanima da država te stvari toleriše a da građane opterećuje tim porezom i acizama", rekao je Konjević.
On je kazao da je ovaj zakon imao smisla 2013. godine, ali ne i danas.
Konjević je kazao i da je minimalna zarada u Crnoj Gori najniža u Evropi, a da je ekonosmki rast najveći, što je po njegovoj ocijeni, više stvar propagande a ne ekonomije.
"Da li građanin koji prima 193 eura može od toga da živi, pitanje je koje svi treba sebi da postavimo. I na koga će povećanje minimalne zarade imati pozitivan efekat", rekao je Konjević, napominjući da je predlog SDP-a da minimalna zarada bude polovina prosječne plate u Crnoj Gori.
L.S.