Vlada će imati političkog senzibiliteta da pripremi novi zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica i slobodi vjeroispovjesti, rekao je ministar pravde Zoran Pažin
On je dodao će u tom procesu biti dobrodošli svi da iskažu svoj stav i daju doprinos.
Pažin je danas u parlamentu odgovarao na pitanja poslanika.
Andriju Mandića iz Demokratskog fronta (DF) zanimalo je zašto Vlada nije potpisala Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
Pažin je odgovorio da pozdravlja nastojanje poslanika Mandića da se donese novi zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica.
On je kazao da je Vlada uložila veliki napor da se potpomogne obnavljanje vjerskoga života u Crnoj Gori, izgradnjom novih i obnavljanjem starijih sakralnih objekata.
„To je nešto što, vjerujem, nailazi i na vaše razumijevanje i poštovanje. Takođe, rezultat toga napora je bilo i potpisivanje nekoliko temeljnih sporazuma, sa Svetom stolicom, Jevrejskom zajednicom i Islamskom zajednicom“, kazao je Pažin.
On je dodao da je tačno je da sa pravoslavnim crkvama takav sporazum nije potpisan ali da postoji dobra volja i otvorena vrata Vlade da se potpiše i jedan takav sporazum.
Naglasio je da za to nije dovoljna dobra volja samo sa jedne strane.
„Takođe, potrebno je uzajamno poštovanje i razumijevanje, koje katkad izostaje kada su u pitanju visoki crkveni velikodostojnici u Crnoj Gori, koji s vremena na vrijeme upute poruku javnosti o nepriznavanju države Crne Gore, vrijeđanju države Crne Gore. Takođe, negira se postojanje crnogorske nacije i jezika“, naveo je Pažin.
Kako je rekao, to nije dobar ambijent koji bi sve zajedno ohrabrio da uđu u pregovoranje o zaključenju temeljnog sporazuma.
On je uvjeren da će Vlada imati i znanja, istrajnosti i političkog senzibiliteta da pripremi novi zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica i slobodi vjeroispovjesti i da će u tom procesu biti dobrodošli svi koji budu osjećali potrebu da iskažu svoj stav i daju svoj doprinos.
Poslanik DF-a, Jovan Vučurović, pitao je Pažina zašto mu je neprihvatljiva kvalifikacija patrijarha Irineja da je Crna Gora „Srprska Sparta“.
Pažin je odgovorio da je njegova reakcija na izjavu Irineja bila afirmacija ustavne odrednice i najviše vrijednosti Crne Gore, kao zajednice slobodnih i ravnopravnih građana koji su, bez obzira na etničku i vjersku pripadnost, opredijeljeni za demokratiju i građansko društvo.
„Nemojte da vas čudi da kada se jedna nacija pomije kao superiorna, koja je starija i važnija od drugih nacija, to nailazi na oštru osudu od Vlade“,rekao je Pažin
Kako je rekao, jedan nacionalizam hrani drugi nacionalizam.
„Prethodnih dana smo imali prilike da čujemo obnovljenu prizemnu, neznavenu, pa i drsku tezu o navodnoj genocidnosti Njegoševih djela. To je jednako tako neprihvatljivo kao i izjava koju sada komentarišem. A obrazac je jednak, naprije se izmisli ugroženost jednoga naroda, a onda se taj narod brani na način što se izaziva vjerska i nacionalna netrpeljivost i razdor“, smatra Pažin.
On je rekao da se ne gradi građanska Crna Gora ni stvaranjem spiskova zabranjenih knjiga, kao u srednjem vijeku, niti isticanjem jedne nacije u multikulturalnom društvu kao superiorne i starije od drugih nacija.
„Gradi se građenjem društva u kojem dominiraju ljudske slobode i prava, vladavina prava i istinska demokratija, jer je to mjerilo našeg zajedničkog evropskog identiteta“, zaključio je Pažin.