ZB je na prekretnici da li će se priključiti EU ili će nastaviti da tavori sa međunacionalnim konfliktima i niskim životnim standardom, kao bomba sa odloženim dejstvom koja uvijek može ugroziti evropsku bezbjednost, ocijenio Đukanović
On je tokom izlaganja na plenarnom zasjedanju Evropskog parlamenta u Strazburu, kazao da Crna Gora razumije potrebe EU da otkloni uzroke kriza kroz koje prolazi i obavi proces unutrašnje konsolidacije.
"Ali ne mislimo da je odgovor na te probleme zaustavljanje ili ozbiljnije usporavanje misionarskog projekta ujedinjenja Evrope. Naprotiv, vjerujem da je puno ujedinjenje najvažniji dio odgovora na sve probleme kroz koje EU prolazi", kazao je Đukanović.
Kako je dodao, Crna Gora ne previđa brojne slabosti u arhitekturi EU.
"Ali i ne pristajemo na malodušnost koja sugeriše odustajanje od vizije. Dakle, mislim da je neophodno učvrstiti viziju i popraviti arhitekturu. To je put koji nosi najveće garancije da će Evropa sačuvati globalnu konkurentnost", naveo je Đukanović.
Sve drugo, smatra on, vodi njenom slabljenju i koliko god to ne vidjeli istim očima, prevashodno zbog trenutne razlike u nivou razvijenosti, gubitku svih nas kao građana Evrope.
"Ako EU propusti još jednu priliku da integriše Zapadni Balkan, to nosi veliku opasnost političkog upliva trećih zemalja koje nemaju iste strateške ciljeve kao EU, što bi ostavilo naš region u zoni konflikata, a evropski kontinent činilo nedovoljno stabilnim i nejedinstvenim", poručio je Đukanović.
Zato je, smatra on, proces proširenja i punog ujedinjenja EU optimalan put i za Crnu Goru, za region i Evropu u cjelini.
"Bilo ili ne politike proširenja, išla ona brže ili sporije, mi ćemo sa još kvalitetnijom posvećenošću nastaviti evropeizaciju crnogorskog društva. Crna Gora ne želi drugi izbor", rekao je Đukanović.
On je kazao da Crna Gora izuzetno cijeni finansijsku, ekspertsku i svaku drugu pomoć EU i država članica kroz pristupni proces. Isto tako, rekao je, Crna Gora nesebično dijeli iskustva s drugim zemljama kandidatima.
"Mi čvrsto vjerujemo da je uspjeh bilo koje države Zapadnog Balkana na evropskom putu, uspjeh svih. Pritom smo sigurni da je princip regate, koji je još jednom potvrđen i u nedavnoj Strategiji proširenja, mehanizam koji predstavlja pravi stumulans i jača zdravu konkurenciju u ovom procesu na Zapadnom Balkanu", kazao je Đukanović.
On je kazao da je uvjeren da je integracija zemalja regiona jedina dobra strategija koja učvršćuje stabilnost evropskog kontinenta.
Prema njegovoj ocjeni, nastavak proširenja nije samo pitanje od značaja za Balkan.
"Riječ je o kvalitetu evropske stabilnosti i evropske konkurentnosti na globalnoj sceni. To posebno naglašavam jer, čini mi se da posustaje naglašeni euroentuzijazam koji je poslije pada Berlinskog zida karakterisao ne samo Centralnu i Istočnu Evropu, nego i Zapadni Balkan, sve do nedavno", kazao je Đuaknović.
On smatra da su dva krupna uzroka koja podrivaju doskorašnji reformski, proevropski zamah država Zapadnog Balkana.
"Disonantni tonovi sa raznih evropskih adresa oko izvjesnosti i tempa evropskog proširenja. I drugo, neriješeni problemi i otvorena pitanja u regionu još iz vremena jugoslovenske krize", kazao je Đukanović, precizirajući na nedovršena rješenja za probleme u odnosima između Srbije i Kosova, u Makedoniji i u Bosni i Hercegovini.
Ova dva uzroka su, smatra on, veoma međuzavisna.
"Konfuzija i neizvjesnost na evropskim adresama hrane iluzije poletnih aktera retrogradne politike u našem regionu, koji i dalje sanjaju prekompoziciju regiona, velikodržavne tvorevine i neumorno traže podršku tim idejama na nekoj važnoj međunarodnoj adresi", rekao je Đukanović.
Zato se, smatra on, ponekad učini da su danas glasniji destruktivni tonovi devedesetih nego što su bili tokom posljednje dvije decenije.
"Vjerujem da će izvjesna i dogledna evropska perspektiva regiona nagoviještena na Samitu u Sofiji i u posljednjem govoru predsjednika Evropske komisije Žan Klod Junkera u ovom visokom domu značiti dodatni vjetar u jedra proevropskim elitama i svim progresivnim snagama koje istrajavaju na kursu integracija", kazao je on.
Đukanović je naglasio da rezultat referenduma u Makedoniji najbolje ilustruje stanje o kojem govori.
"Decenijska zapuštenost ovog problema nije se mogla nadoknaditi intenzivnijom podrškom sa zapadnih adresa u toku nekoliko posljednjih mjeseci. Takođe, prerano i nedovoljno pripremljeno se ušlo u raspisivanje referenduma", kazao je on.
Kako je ocijenio, možda je domaćoj javnosti poslije toliko godina trebalo ostaviti još vremena da se shvati i razumije značaj tako važne odluke za budućnost zemlje.
"Ipak ne treba gubiti nadu da se propušteno može nadoknaditi dvotrećinskom većinom u parlamentu, ili da se pokuša do tog nivoa doći kroz nove izbore", kazao je Đukanović.
On je kazao da se nada da će se u Briselu, i na drugim relevantnim adresama rezultat makedonskog referenduma shvatiti kao alarm za uzbunu.
"Kao posljednje upozorenje da se mora daleko serioznije analizirati odnos prema politici proširenja i da je nužno povlačiti odlučnije strateške političke poteze", rekao je crnogorski predsjednik.
On je naveo da "ostaje da vjerujemo da se to neće negativno odraziti na dijalog Srbije i Kosova, koji je i bez toga veoma komplikovan".
"Potrebno je uložiti dodatne napore da rezultat ne izostane, utoliko prije što za to ima entuzijazma i u Prištini i u Beogradu", rekao je Đukanović.
On smatra da je najvažnije da je dijalog uspostavljen, i da traje, bez obzira na povremene incidente i političku temperaturu koja se podiže s obje strane.
"Iskreno se nadam da će svi koji su involvirani u ovaj proces uzeti u obzir tradicionalno rovitu stabilnost Zapadnog Balkana, i težiti rješenju koje će ići u korist prevazilaženja tog istorijski opterećujućeg jaza između Beograda i Prištine, istovremeno ne ugrožavajući šire regionalne bezbjednosne interese", rekao je Đukanović.