Za koncesioni akt za Aerodrome Crne Gore vlada veliko interesovanje renomiranih stranih kompanija, saopštio je ministar saobraćaja i pomorstva, Osman Nurković i dodao da je trenutno stanje na aerodromu Tivat sramota za Crnu Goru.
„Ogromno je interesovanje kompanija za ovaj akt i Nacrt ugovora o koncesiji u vezi sa aerodromima Berane, Podgorica i Tivat, pri čemu su zainteresovane tri francuske firme, dvije turske, dvije njemačke, i po jedna iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Južne Koreje“, rekao je Nurković na okruglom stolu povodom javne rasprave.
On je ocijenio da je do sada najmanje bilo stručnih sugestija, a mnogo više politizacije iz raznih intresa.
„Kroz ovaj postupak i ugovor zaštitićemo radnike maksimalno. U narednim danima Odbor direktora će donijeti odluku o usvajanju kolektivnog ugovora, kojim ćemo zaštititi prava radnika“, naveo je Nurković.
On je kazao da neće dozvoliti da radnici budu izloženi koncesionaru, odnosno da ne može prije četiri godine da se radi bilo koja reorganizacija ili proglašenje tehnoloških viškova.
„Takođe, očekujemo da se broj radnika sa sadašnjih 580 uveća na 900“, rekao je Nurković.
On je naveo da država neće dati nikakvu garanciju za kredit ili zaduženje koncesionara.
“Bilo je izjava nekih navodno nezavisnih analitičara da nije dobro da se lideri manjinskih partija i ja iz manjinske partije bavim projektima tako velikim, što je pogrešno razmišljanje i percepcija. Ja sam ministar Vlade Crne Gore, nisam ministar iz Rožaja niti lokal patriota“, poručio je Nurković.
Prema njegovim riječima, trenutno stanje ne zadovoljava potrebe ni građana ni putnika, ni privrede, a pogotovo ne turističke.
„Takođe ponavljam da se ne radi o prodaji aerodroma, već o koncesiji odnosno davanju na upravljanje aerodromima na rok od 25 do 30 godina“, dodao je Nurković.
Poslanik Socijaldemokrata (SD), Boris Mugoša, pitao je da li su sva ta dokumenta zakonita, jer je stav te partije da su ona nezakonita po više osnova. On je pitao da li su dali spisak potrebne tehničke dokumentacije, kao i da li postoji način rješavanja imovinsko-pravnih odnosa.
„Nije pametno krenuti u projekat ako nijesu riješeni imovinsko-pravni odnosi“, dodao je Mugoša.
Nurković je odgovorio da će se baviti rješavanjem imovinsko-pravnih obaveza u narednom periodu.
„Aerodrom u Tivtu nema nijedan teret. Prvo je potrebno da se investicioni plan usvoji i da se odredi šta da se radi na tom projektu, a država se mora obavezati da to riješi”, naveo je Nurković.
On je kazao da je obaveza koncesionara da investira i da mora da se donese odluka da se što prije krene u proširenje aerodroma.
“Aerodrom u Tivtu je zastiđe, to nije primjereno aerodromima ni mnogo nerazvijenijih turističkih destinacija. Pravimo rizore od milijarde, a čeka se dva sata na ukrcavanje u avion ili putnici odu u prostoriju gdje nema toaleta, to se ne može dozvoliti”, dodao je Nurković.
On je naveo da se 15 godina priča oko noćnog slijetanja na aerodromu Tivat, a na računima Aerodroma je 25 miliona.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Raško Konjević, zamjerio je zbog dinamike javne rasprave, jer važna tema nije zasluživala samo jednu raspravu, već više njih.
“Radi se o koncesiji ali je dug period, što nije pitanje jedne vlade ili vlasti već pitanje svih nas”, ocijenio je Konjević.
On je pitao da li će se dužničko-povjerilački odnosi između Montenegro Ailirnes-a (MA) i Aerodroma riješiti prije ulaska u koncesiju.
“Znamo svi da MA duguje oko 20 miliona eura Aerodromima”, dodao je Konjević.
SD o Aerodromima: Brinemo o državi i građanima!
Poslanik Demokratskog fronta (DF), Branko Radulović, kazao je da ministru i premijeru Dušku Markoviću zamjera to što ne koriste novac iz fondova Evropske unije (EU).
“Crna Gora je 27 godina zatočenica pogrešne, retrogradne ekonomije i partitokratske vladavine. Nalazimo se u velikoj ekonomskoj krizi. Mi imamo intenzivniji rast javnog duga u odnosu na rast bruto domaćeg proizvoda (BDP)“, rekao je Radulović.
Predstavnica Mreže za afirmaciju nevladinog sektrora (MANS), Ines Mrdović, kazala je da je stav te NVO da se stane sa davanjem aerodroma pod koncesiju, zbog toga što se „đavo krije u detaljima“, a ono što je ponuđeno crnogorskoj javnosti nije potpuno.
“Zašto koncesionaru garantujete da će pitanje imovinsko-pravnih odnosa biti riješeno i šta je sa pokretnom imovinom? Da li ona ostaje državi ili budućem koncesionaru? Kako ste došli do početnog iznosa koncesione naknade od 100 miliona i kako će biti podijeljen rizik Vlade i koncesionara? Da li će koncesionar moći da založi imovinu Aerodroma”, pitala je Mrdović.
Nurković je odgovorio da to nijesu pitanja na koja se odgovara sa da ili ne.
“Vi mislite da to što pitate je krajnja istina. Vaša pitanja su šta ako bude i šta ako ne bude. Mogao bih da vam odgovorim na pitanja, ali neću da zamaram ljude mojom i vašom polemikom. Vi kažete da se imovina zalaže za garanciju, što se nigdje ne pominje”, rekao je Nurković.
Savjetnica izvršnog direktora za poslovnu politiku Aerodroma, Biljana Jovanović, rekla je da mora da demantuje Nurkovića u vezi sa stanjem u Aerodromima.
„Period razvoja Aerodroma treba da se nastavi čime ćemo obezbijediti bolji komfor putnika. Aerodromi nijesu zastiđe već svijetla tačka i pokazuju kako se sredstvima na najbolji način upravlja“, rekla je Jovanović.
Ona je kazala da se razvoj ne smije prepustiti nekome ko ne prepoznaje ono što su potrebe jedne države, naročito ako dolazi iz druge zemlje.
„Prilikom vođenja državnih poslova, nije sve u novcu. Treba obezbijediti interes svih građana Crne Gore. Završiću s onom narodnom - tuđa ruka svrab ne češe“, navela je Jovanović.
Vlada je odlučila da crnogorske aerodrome ponudi na koncesiju, odnosno da ih izda na period od 25 do 30 godina.
Vlada za aerodrome traži 100 miliona UNAPRIJED!
Prema predlogu koncesionog akta, Vlada planira da od koncesija za aerodrome unaprijed naplati 100 miliona eura , dok će koncesionaru nadoknaditi novac koji on ne naplati od Montenegro Airlinesa. Ministarstvo je pripremilo prognozu za narednih 25 godina, prema kojoj će promet na aerodromu u Tivtu do 2043. godine u prosjeku rasti po stopi od 3,7 odsto godišnje, a u Podgorici 2,7 odsto.
Finansijska anliza pokazuje da je naknada koja bi se plaćala unaprijed, u iznosu od 52 do 100 miliona eura razumna suma, uzimajući u obzir veličinu kapitalne investicije koju će koncesionar finansirati unaprijed i rizike povezane sa prognozama turističkog saobraćaja.
Koncesionar će gazdovati na ukupno 2,52 miliona kvadrata državnog zemljišta u kompleksu aerodroma Podgorica, odnosno 544,6 hiljada na aerodromu Tivat, kao i svom imovinom preduzeća na obje vazdušne luke.