Identitet Crne Gore posebno je važno afirmisati u procesu evropskih integracija, kao integralni dio evropskog kulturnog identiteta, poručio je predsjednički kandidat Milo Đukanović.
On se danas na Orlovom kršu na Cetinju sastao sa poznatim stvaraocima iz oblasti kulture i nauke i predstavnicima kulturnih institucija, sa kojima je razgovarao na temu „Kultura suživota i crnogorski državni identitet“.
Kako je saopšteno iz Demokratske partije socijalista, Đukanović je poručio da će briga o državnom identitetu biti jedan od prioriteta u njegovom predstojećem predsjedničkom mandatu, uz plan o osnivanju multidisciplinarnog tima ljudi koji će raditi na nacionalnoj strategiji na tu temu.
On je naglasio da je osnovni zadatak dalje učvršćivati i afirmisati crnogorski kulturni identitet.
“Naš zadatak, kako ga ja vidim, je unekoliko stari, unekoliko nov - da crnogorski kulturni identitet, ne gubeći iz vida da je multikulturalnost autentičan kulturni kapital, dalje učvršćujemo, afirmišemo i da mu dajemo nove i moderne forme“, kazao je Đukanović.
To, kako je naveo, moraju prioretno obavljati crnogorske institucije.
„Identitet Crne Gore posebno je važno afirmisati u procesu evropskih integracija, kao integralni dio evropskog kulturnog identiteta“, smatra Đukanović.
Prema njegovim riječima, mora se institucionalno djelovati inovativno i kreativno u funkciji jačanja identiteta i kohezije unutar crnogorskog društva, sa posebnom odgovornošću prema novim generacijama stvaralaca.
„To je važan i nov zadatak i novi prostor za isntitucionalne rezultate razvoj novih ideja, inicijativa i projekata“, kazao je Đukanović.
On je pojasnio da, kada to kaže, misli na utemeljenje identiteta ne samo na istorijskoj tradiciji, već i u onome što mogu biti njegovi novi, savremeni kulturni iskazi.
„Svaranje nacionalnih i lokalnih brendova, okupljanje na naučnom polju, novi modeli obrazovanja i edukacije uopšte, razmah kulturne industrije, posebno u sinergiji u oblasti turizma i ekologije, na polju sporta, i dokazivanje na međunarodnoj sceni i komunikacijom i umrežavanjem sa međunarodnim kulturnim adresama“, precizirao je Đukanović.
To su, kako je kazao, oni modeli djelovanja za emancipaciju Crne Gore iznutra.
„I biće mjera naše modernosti i uspješnosti na globalnom evropskom tržištu“, dodao je Đukanović.
Kako je saopšteno iz DPS-a, sa njim su razgovarali Adnan Čirgić, Sehad Čekić, Živko Andrijašević, Sreten Perović, Janko Ljumović, Aleksandar Bogdanović, Mijo Popović, Pavle Goranović, Ivan Vuković, Abaz Dizdarević, Vesna Kilibarda, Novak Kilibarda, Rajko Todorović Todor i Dragan Radulović.
Sa Đukanovićem su razgovarali i Srđan Vukčević, Branko Banjević, Ranko Perović, Žarko Mirković, Bogić Rakočević, Dragutin Papović, Bane Popović, Sonja Tomović Šundić, Aleksandar Kašćelan, Radmila Vojvodić i Branislav Mićunović.
Đukanović je na Cetinju položio vijenac i odao počast Vladici Danilu, utemeljivaču dinastije Petrović Njegoš.