Pomoć Evropske unije značajno doprinosi povezivanju regiona Zapadnog Balkana, njegovom bržem razvoju i integrisanju u Uniju, ocijenili su premijer Duško Marković i komesar EU za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han
Oni su danas u Podgorici, zajedno sa šeficom Kancelarije Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan Dubravkom Negre, obišli željezničku infrastrukturu koja se rekonstruiše bespovratnim i kreditnim evropskim sredstvima.
Kako je saopšteno iz Vlade, Marković je iskazao zadovoljstvo što Han danas u Podgorici i što će imati priliku da razmijene mišljenje o Strategiji za Zapadni Balkan i podršci koju EU i države članice pružaju Crnoj Gori i ostalim zemljama regiona na njihovom evropskom putu.
„Ovo je odličan primjer saradnje između Vlade, EIB i Evropske komisije (EK) koji rezultiraju ovako uspješnim projektima“, ocijenio je Marković.
On je kazao da, osim političke, ekspertske i tehničke podrške, EU pruža i značajnu finansijsku podršku i upravo najveći dio tih sredstava dolazi iz Zapadnobalkanskog investicijskog okvira kojim Unija pomaže saobraćajnu i energetsku povezanost u regionu, kao važne karike ekonomskog razvoja i društvenog napretka.
Prema riječima Markovića, osim nemjerljivog značaja za privredni i ukupni razvoj crnogorskog društva, unaprjeđenje saobraćajne infrastrukture igra važnu ulogu u povezivanju s regionom i državama članicama EU.
„Kroz ovakvu vrstu podrške, posebno kroz inicijative poput Berlinskog procesa, EU doprinosi bržem razvoju regiona, efikasnijem i kvalitetnijem ispunjavanju obaveza iz procesa pristupanja i našem snažnijem integrisanju u Uniju“, rekao je Marković.
Kako se navodi u saopštenj, Marković i Han posebno su istakli da je Crna Gora, u odnosu na ostale države Zapadnog Balkana, privukla najveća sredstva po agendi povezivanja država regiona.
„Pored projekta koji smo danas posjetili, EU je opredijelila dodatnih deset miliona eura za projekte tehničke podrške pripremi projektne dokumentacije u okviru Zapadnobalkanskog investicionog okvira i 20 miliona za unaprjeđenje infrastrukture u oblasti željezničkog saobraćaja“, kazao je Marković.
Projekat „20+20“ obuhvata pet komponenti - zamjenu signalno-sigurnosnog sistema na Željezničkoj stanici stanici Podgorica, rekonstrukciju prioritetnih kosina, betonskih mostova i tunela, kao i nadzore nad radovima za svaku komponentu ponaosob na pruzi Bar – Vrbnica.
„Željeznička infrastruktura Crne Gore potpisala je 20. marta prošle godine ugovor o finansiranju projekta i to korišćenjem novog metodološkog okvira Zapadnoevropskog investicionog okvira koji je EK odobrila i podržala sa po 20 miliona eura bespovratnih sredstava i kredita EIB“, kaže se u saopštenju.
Han je je podsjetio da je prije tri dana usvojena Strategija za Zapadni Balkan, čiji je cilj podrška svim zemljama regiona u smislu njihovih evropskih aspiracija.
„Ono što mi sada radimo je da kao EU investiramo u razvoj naših budućih članica, tako da građani Crne Gore imaju priliku da vide šta je pozitivni uticaj, odnosno ta dodata vrijednost svih ovih napora koje ulažemo“, rekao je Han.
Kako je naveo, najmanje tri od šest prioritetnih oblasti iz Startegije za Zapadni Balkan vezane su za ovaj konkretan projekat, a to su povezanost, ekonomski razvoj i unapređenje, odnosno dovršavanje procesa pomirenja u regionu.
„Nadogradnja, odnosno rekonstrukcija željezničke infrastrukture snažan je doprinos tim zajedničkim ciljevima. Meni je veliko zadovoljstvo i čast što sam danas imao prilike da učestvujem u ovom događaju kojim otvaramo projekat“, poručio je Han i poželio uspjeh u realizaciji projekta.
On je istakao da EU ostaje posvećena ostvarivanju punopravnog članstva Crne Gore u Uniji.
„Želim još jednom da istaknem posvećenost EU neophodnoj modernizaciji transevropskih infrastrukturnih veza kako putnih, tako i željezničkih, ali i drugim inicijativama koje za cilj imaju podizanje životnog standarda, odnosno kvaliteta života, kao ovdje, tako i u regionu“, kazao je Han.
Kako je naveo, u svrhu implementacije svih neophodnih aktivnosti, EU je opredijelila dodatna sredstva u iznosu od 500 miliona EUR za naredni trogodišnji period.
„U tom smislu želim nam svima uspjeh i određenu dozu sreće koja će nam svakako biti neophodna, uvjeren da Crna Gora može postići i ostvariti ciljeve koje je sama sebi postavila. Tako da je evropska perspektiva jasna, i nemojte imati sumnje u našu posvećenost u tom smislu“, poručio je Han.
On je kazao da je „ta perspektiva sjajna za Crnu Goru“.
„Svakako, treba se fokusirati na ono što su neophodne mejre i aktivnosti kako bismo zajednički ostvarili taj cilj, a to je Crna Gora kao punopravna članica EU“, zaključio je Han.
Negre je kazala da se danas, nakon uspješno ugovorenih radova prije manje od godinu, obilježava početakl implementacije važnog dijela projekta.
„Nakon usvojene evropske Strategije za Zapadni Blakan ove nedelje, radujemo se da u budućnosti još više doprinesemo procesu integracija, kombinovanjem naših finansijskih instrumenata sa budžetom EU, za dugotrajan i održiv razvoj“, kazala je Negre.
Na taj način se, kako je navela, podstiču i potrebne investicije privatnog sektora.
„Ulaganjem u unaprjeđenje željezničkih veza zajedno sa našim partnerima iz Crne Gore, kao i iz EU, doprinosimo sigurnijim, čistim, bližim transportnim vezama koje će povezati stanovnike ove zemlje sa svojim susjedima, ali i sa EU“, poručila je Negre.