Demokratsku partiju socijalista (DPS) podržava 38 odsto građana, Demokratsku Crnu Goru 26,1 odsto, a Demokratski front 12,2 odsto građana Crne Gore, pokazuje istraživanje agencije DeFacto.
Slijedi Demos sa 4,3 odsto, Socijalistička narodna partija sa 4,1 i Socijaldemokratska partija (SDP) sa 3,4 odsto, dok je 3,1 odsto ispitanika navelo da bi zaokružili "nekog drugog", navodi se u istraživanju koje je "Vijestima" dostavila jedna politička partija.
FORCA ima podršku od dva odsto, Bošnjačka stranka 1,9 odsto, a Socijaldemokrate i Građanski pokret URA bi bili ispod cenzusa sa 1,9 i 1,5 odsto.
Prema istraživanju, 9,6 odsto je onih koji ne bi izašli na izbore.
Kada su u pitanju predsjednički izbori, 52,5 odsto navodi da bi sigurno izašli na izbore i glasali, a da je to vjerovatno navodi 32,3 odsto ispitanih.
Da vjerovatno neće glasati na predsjedničkim izborima kaže 4,4 odsto, 4,7 odsto je onih koji sigurno ne bi izašli na izbore, dok ne zna ili nije siguran 6,1 odsto ispitanih.
Na otvoreno pitanje ko bi trebalo da bude predsjednik Crne Gore izdvojeno je osam imena sa najvećom podrškom.
Među njima, najveću podršku ima lider DPS-a, Milo Đukanović sa 39,8 odsto, a slijedi lider Demokrata Aleksa Bečić sa 32 odsto, zatim predsjednik Demosa Miodrag Lekić sa 7,3 odsto, lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić sa 6,6 odsto i predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović sa 5,9 odsto.
Šef SDP-a Ranko Krivokapić ima podršku 3,4 odsto, predsjednik Vlade, Duško Marković 2,9 odsto i lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević 2,1 odsto.
U istraživanju se navodi da kada bi se na listi našli samo Đukanović i Bečić, da bi za Đukanovića glasalo 52,6 odsto, a za Bečića 47,4 odsto onih koji bi izašli na glasanje.
Procenat onih koji kažu da u tom slučaju ne bi izašli na predsjedničke izbore je 15,3 odsto.
Na otvoreno pitanje što je najvažnije za ispitane na sljedećim predsjedničkim izborima, njih 20,5 odsto navodi da je to da se smijeni DPS.
Fer i poštene izbore je navelo 15,1 odsto ispitanih, da se poveća zaposlenost 12,9 odsto, da ostane DPS na vlasti 12,5 odsto, veće penzije i plate 12,1 odsto, bolju ekonomsku situaciju 8,2 odsto, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije 7,5 odsto.
Da ne zna je navelo 6,3 odsto, a ostale razloge 5,1odsto ispitanih.
Istraživanje je rađeno od 14. septembra do 4. oktobra na uzorku od 1.006 ispitanika, sa greškom mjerenja od plus-minus 3,1 odsto.