DPS ima najveće povjerenje crnogorskih građana, koje iznosi 39 odsto, nakon njih slijede Demokrate sa 20 odsto, dok Demokratski front (DF) ima podršku od 11 odsto, što je značajan pad u odnosu na decembar prošle godine.
To je pokazalo istraživanje „Političko javno mnjenje Crne Gore, jun 2017“ koje je realizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) na uzorku od 1.032 ispitanika.
Direktorica CEDEM-a, Milena Bešić, kazala je da je posebno upečatljivo što je podrška DF-u pala sa 21 odsto, koliko je iznosila u decembru prošle godine, na 11 odsto.
„To je značajan pad bez obzira na to što je tih 11 odsto, ponovo za tri procenta više nego u novembru 2015. Prošle godine smo imali parlamentarne izbore i kampanju koja je bila obilježena državnim udarom i svim dešavanjima koja su uslijedila kao epilog te priče, kao što je bojkot Skupštine“, pojasnila je Bešić u PR Centru.
Ona je dodala da se bilježi konstantan rast Demokrata, a kada je u pitanju DPS, kako je navela, podrška toj partiji porasla je tri odsto u odnosu na prošlo istraživanje.
Interesantan je podatak, kako je kazala Bešić, da 62 odsto, od onih koji glasaju za DF, ni za koga pojedninačno ne bi glasalo, već samo za DF kao koaliciju u cjelini.
„Ono što je vrlo interesantno je da od onih 11,6 odsto koji bi na izborima glasali za DF, 62 odsto tih glasača doživljava DF kao potpuno jedinstven politički subjekat koje čine političke partije koje su izgubile lični identitet“, rekla je Bešić.
Na pitanje da li smatraju da je bojkot parlameta opravdan, kako je rekla, oko trećine građana smatra da je bojkot opravdan, dok oko 30 odsto njih vjeruje da nije opravdan.
„Da će opozicija odustati od bojkota i da će se vratiti u Skupštinu smatra 24,4 odsto ispitanih, 23 odsto smatra da neće, dok više od 50 odsto nema stav po tom pitanju“, pojasnila je Bešić.
Ona je kazala da 56 odsto građana smatra da Crna Gora treba da bude članica Evrospke unije (EU), dok 23 odsto ispitanih misli da ne treba.
„Trend je od oktobra 2007. do juna 2017. imao uspone i padove i to drastične u jednom periodu. Ono što možemo da primijetimo je veliki pad podrške u odnosu na decembar prošle godine, kada je taj procenat iznosio 63“, kazala je Bešić.
Ona je objasnila da se pad podrške EU kao psihološki fenomen javljao i u zemljama regiona, odnosno u Hrvatskoj i Sloveniji.
„Što su bile bliže samom priključenju, to se stav građana o tome mijenjao, vjerovatno zbog toga što su bili upoznati i sa drugim stranama koje nose ti procesi“, pojasnila je Bešić.
Prema njenim riječima, oko 40 odsto građana smatra da Crna Gora ne bi trebalo da bude dio NATO-a, oko 39 ispitanih podržava taj vojno-politički savez, dok njih oko 21 odsto nema stav.
„Interesantno je da, građani imaju isti stav kao i u decembru prošle godine, iako je anketa bila u toku baš u vrijeme kada je Crna Gora zvanično primljena u NATO“, istakla je Bešić.
Ona je kazala da je radom Vlade zadovoljno oko 28 odsto ispitanika, dok je oko 46 odsto nezadovoljno.
„Stav nema 25 odsto i taj podatak nije zanemarljiv, jer svi oni nisu zainteresovani da komentarišu i analiziraju rad Vlade. Godinu nakon referenduma 29,3 odsto je bilo onih koji su bili zadovoljni radom Vlade, a ove godine se otprilike vraćamo na taj neki nivo, iako smo u 2010. i 2011. godine imali veliki skok do čak 59,2 odsto“, objasnila je Bešić.
Ona je rekla da su građani ocjenjivali političare ocjenama od jedan do pet, i da se na prvom mjestu našao Filip Vujanović, a mjesto ispod njega Aleksa Bečić.
„Standarno, na prvom mjestu je Vujanović sa prosječnom ocjenom 2,75. Interesantno je da mu se po ocjeni primakao Aleksa Bečić sa 2,72. Prosječnu ocjenu od 2,48 je dobio Milo Đukanović i on se nalazi na trećem mjestu, a odmah iza njega je Dritan Abazović sa 2,24“, kazala je Bešić.
Ona je saopštila da se oko 27 odsto ispitanika izjasnilo da se u spoljnoj politici Crna Gora treba oslanjati na Evropsku uniju, oko 20 odsto vjeruje da se treba oslanjati na Rusiju, a oko 15 odsto na Sjedinjenje Američke Države (SAD).
Bešić je navela da 38,9 odsto ispitanika smatra da je Crna Gora krenula pogrešnim putem dok, 25,4 odsto smatra da ide pravim.