Crna Gora i Srbija moraju razlike doživljavati prijateljski, ocijenio je crnogorski predsjednik Filip Vujanović, navodeći da crnogorsko članstvo u NATO-u Srbija razumije kao unutrašnje pitanje države, ne miješajući se u njega.
Vujanović je, na poziv Aleksandra Vučića, prisustvovao prijemu koji je organizovao povodom preuzimanja dužnosti predsjednika Srbije.
Predsjednici dvije države razgovarali su danas u Beogradu.
Vujanović je, na pitanje novinara kako, nakon što je Crna Gora ušla u NATO, vidi da to može imati značaj za Srbiju, Vujanović je rekao da “moramo da, u okviru prijateljskih odnosa, i prijateljski doživljavamo naše razlike”.
Kako je rekao, u bezbjednosnoj strukturi Crna Gora je dio NATO integracija i to je bio njen strateški cilj i interes. “Srbija to razumije kao unutrašnje pitanje Crne Gore, ne miješajući se u njega, kao što i Crna Gora razumije neutralnost Srbije, doživljavajući to kao stvar suvereniteta i onoga što je potreba Srbije”.
“Dakle, i u razlikama koje treba da razumijemo i koje treba da tretiramo kao potrebu poštovanja jedni drugih, ne nalazimo da se može tražiti bilo kakva sjenka naših odnosa. Srbija će prema NATO-u i saradnji sa NATO-om, voditi politiku koja je u najboljem interesu njenih građana”, naveo je Vujanović, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Vujanović je kazao da su Vučić i on zaključili da moraju afirmisati zajedničke projekte, prije svega u oblasti putne infrastrukture i korišćenja zajedničkih energetskih kapaciteta koji su velika šansa razvoja ekonomije i boljeg i kvalitetnijeg ekonomskog ambijenta i većeg standarda građana.
“Konstatovali smo da to treba da radimo kroz zajedničke aktivnosti, da treba da koristimo Berlinski proces i sve ono što nude fondovi EU i članice EU i da je to najbolji model da se, u uslovima osjetljivih političkih odnosa, fokusiranjem na ekonomiju olakšavaju rješavanja političkih pitanja”, rekao je on.
Prema riječima Vujanovića, između Crne Gore i Srbije takvih otvorenih političkih pitanja nema.
“Mislim da je otvoren prostor za saradnju i izvjesna je odlučnost obje države da se posvete korišćenju tog prostora za zajedničko dobro svih građana dvije države”, naveo je on.