Na Cetinju danas zakazane sjednice zvaničnog i „alternativnog parlamenta". Dok u Skupštini budu glasali za potpisivanje Protokola o ulasku Crne Gore u NATO, predstavnici i pristalice opozicionog DF-a zahtijevaće raspisivanje referenduma.
Tema posebne sjednice crnogorske Skupštine danas na Cetinju je potpisivanje Predloga zakona o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora, kojim se obezbjeđuju uslovi za pristupanje Crne Gore NATO alijansi. Sjednica počinje u 14 sati i prema najavama iz opozicionih redova prisustvovaće joj samo oslanici SDP-a koji podržava ulazak Crne Gore u NATO.
Iz najvećg opozicionog bloka Demokratski front najavili su održavanje tzv „alternativne skupštine“, na kojoj će zahtijevati održavanje referenduma na kojem bi građani Crne Gore mogli da se izjasne o ulasku Crne Gore u NATO. Lideri DF-a pozvali su na ovaj skup građane i predstavnike Demokrata, Demosa, Socijalističke narodne partije i Građanskog pokreta URA, da im se pridruže na skupu zakazanom za 13 sati, u Bajovoj ulici, ispred zgrade skupštine Opštine.
Iz većine parlamentarnih opozicionih stranaka najavili su da neće prisustvovati skupu u organizaciji DF-a već da će protivljenje odbijanju vladajuće većine da se u ulasku države u NATO izjasne građani na referendumu, izraziti na drugi način.
Uoči sjednice Skupštine iz Vlade su pdosjetili da su evroatlantske integracije i članstvo u NATO, od obnavljanja nezavisnosti Crne Gore, jedan od njenih strateških spoljnopolitičkih prioriteta.
Novi saziv Skupštine Crne Gore nije dosda održao nijednu sjednicu u punom sastavu jer 38 poslanika opozicije bojkotuje rad parlamenta zbog toga što izbore održane 16. okotbra smatraju neregularnim i zahtijevaju utvrđivanje datum vanrednih izbora i dovođenja slučaja „Državni udar“ do kraja.
Iz Socijaldemokratske partije koja je do minulih izbora bila člancia vladajuće koalicije saopštili su da će prisustvovati samo sjednici na kojoj se bude glasalo o pristupanju Crne Gore NATO savezu jer je to programski cilj ove stranke od osnivanja.
DF: Svi na Cetinje!
Nakon donošenja i stupanja na snagu ovog zakona, Crna Gora će dostaviti svoj instrument potvrđivanja Sjevernoatlantskog ugovora Vladi Sjedinjenih Američkih Država, koja je depozitar Ugovora.
Protesti ne utiču na članstvo u NATO-u
Datum prijema tog instrumenta o potvrđivanju biće datum stupanja Crne Gore u NATO članstvo.
Šta vi mislite o ovom pitanju? Izjasnite se u našoj anketi:
Anketa
Da li odluka o ulasku Crne Gore u NATO treba da bude donesena u Skupštini ili na referendumu?
-
U Skupštini
56.42% (448)
-
Na referendumu
41.31% (328)
-
Ne zanima me
2.27% (18)