Predsjednik Skupštine je sazivanjem sjednice na kojoj je odlučivano o predlogu za davanje odobrenja za pokretanje krivičnog postupka i određivanja pritvora za poslanike Mandića i Kneževića,na najgrublji način prekršio odredbe Poslovnika.
Član Predsejdništva Demokrata, Neven Gošović, kazao je da zaštita dostojanstva, jačanje uloge i značaja Skupštine kao ključne institucije demokratije nije moguće ukoliko predsjednik Skupštine ne poštuje zakon o njenom radu – Poslovnik Skupštine.
Gošović je podsjetio da je Ustavom određeno da se Skupština, od početka januara do prvog radnog dana u martu nalazi u vanrednom zasijedanju, kao i da se vanredno zasijedanje saziva na zahtjev Predsjednika Crne Gore, Vlade ili najmanje trećine ukupnog broja poslanika.
Prema njegovim riječima, dok je članom 128 Poslovnika Skupštine precizirano da podnosilac zahtjeva za vanredno zasijedanje ne može zahtijevati sazivanje Skupštine u vremenu kraćem od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva, a za dnevni red sjednice može predložiti samo predloge akata čiji je predlagač; a da, izuzetno, samo predsjednik Crne Gore može zahtijevati sazivanje Skupštine na vanredno zasijedanje u roku kraćem od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.
“Međutim, predsjednik Skupštine je naznačenu sjednicu vanrednog zasijedanja sazvao za 15. februar 2017. godine, dakle, u roku od svega dva dana od dana podnošenja zahtjeva 28 poslanika parlamentarne većine, koji nijesu bili ni predlagači akta – odluke, čije se donošenje zahtijevalo”, kaže se u saopštenju Gošovića.
On navodi da je nakon na taj način sazvane i održane sjednice, Brajović, bez trunke stida i odgovornosti, saopštio javnosti da je Skupština svoj posao odradila profesionalno.
“Predsjednik Skupštine je postupio na navedeni način jer je bio svjestan činjenice da se protiv odluke koju Skupština donese u vršenju svojih ustavnih ovlašćenja ne može pokrenuti upravni spor. Odnosno, da odluka Skupštine kojom se daje odobrenje za pokretanje krivičnog postupka i određivanje pritvora protiv poslanika Andrije Mandića i Milana Kneževića ne može biti osporavana u upravnom i sudskom postupku”, smatra Gošović.
On je ocijenio da je Brajović, znajući za tu okolnost, zloupotrijebio službeni položaj i prvi put u istoriji crnogorskog parlamentarizma, u vremenu vanrednog zasijedanja, sazvao sjednicu Skupštine suprotno Poslovniku.
"Ali, time je odgovornost predsjednika parlamenta još i veća, jer je time ponižena Skupština i dodatno zaoštrena duboka politička kriza u Crnoj Gori", smatra Gošović.
On je ocijenio da je predsjednik parlamenta dužan saopštiti javnosti zbog čega je pogazio Poslovnik Skupštine, po čijem nalogu i za čije interese je sjednicu Skupštine sa tako osjetljivom tačkom dnevnog reda, suprotno Poslovniku, sazvao neposredno pred okončanje roka za predaju izbornih lista u opštini Nikšić.
"Demokrate poručuju da odgovornost za stvaranje i produbljivanje političke krize u Crnoj Gori i ponižavanje institucija sistema zarad očuvanja vlasti režima Mila Đukanovića neće mimoići nikoga, pa ni Brajovića, koji se voljom aktuelnog režima, ali zasigurno ne voljom građana Crne Gore, nalazi na funkciji predsjednika najvećeg predstavničkog doma građana", naveo je Gošović.