Evropski parlament zabrinut je zbog ozbiljnih incidenata u izbornom danu u Crnoj Gori i poziva Evropsku komisiju da pomno prati istrage koje vode nadležni organi, navodi sePredlogu rezolucije EP koju je sačinio izvjestilac za Crnu Goru.
U tom dokumentu se navodi i da su primjetni pokušaji Rusije da utiče na razvoj događaja u Crnoj Gori.
Predlog Tanokove rezolucije, u koji je Pobjeda imala uvid, predat je Odboru za vanjske poslove EP.
"Evropski parlament primjećuje pokušaje Rusije da utiče na razvoj događaja u Crnoj Gori. Zabrinuti smo zbog ozbiljnih incidenata koji su se desili 16. oktobra 2016. i pozivamo potpredsjednicu Evropske komisije i visoku predstavnicu Unije za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku Federiku Mogerini i Komisiju da pomno prati istrage koje vode nadležni organi", kaže se u dokumentu.
Oni smatraju važnim da relevantne službe država članica međusobno razmijene informacije koje se odnose na ove incidente, kao i sa visokom predstavnicom EU i Komisijom.
Tanok u svom tekstu pohvaljuje nadležne organe u Crnoj Gori za uredno održavanje parlamentarnih izbora 16. oktobra.
"Pozdravljamo revidiran pravni okvir po kome su se izbori održali, ali primjećujemo da i dalje ima određenih administrativnih nedostataka, uključujući tu i Državnu izbornu komisiju, kao i zabrinutost zbog preciznosti biračkog spiska i politizacije", kaže se u tekstu rezolucije.
EP očekuje, kako dodaje, da će sve navodne neregularnosti i navodi o zloupotrebama javnih resursa biti u potpunosti istraženi.
"Primjećujemo, sa žaljenjem, da dio opozicije nije priznao rezultate izbora. EP prepoznaje pokušaje spoljnih aktera da diskredituju izborni proces i poteškoće koje je ovo prouzrokovalo", navodi se u Predlogu.
Dodaje da je Vlada izbornog povjerenja formirana pred parlamentarne izbore i da EP pozdravlja činjenicu da je to bio proces koji se odigrao između aktera u Crnoj Gori i koji je postignut konsenzusom političkih partija.