Veoma je važno da predstojeći izbori u Crnoj Gori budi fer, demokratski i slobodni, poručila je poslanica Evropskog Parlamenta, Teresa Reintke.
Ona je danas razgovarala sa liderom Pozitivne Darkom Pajovićem.
Kako je ocijenila, nakon političke krize veoma je važno da izbori u Crnoj Gori budu fer, slobodni, demokrtski i transparentni.
"I ja sam ovdje kao predstavnica Evropskog parlameneta za Crnu Goru i predstavnica grupe Zelenih, da bih posmatrala šta se događa u ovoj izbornoj kampanji", rekla je Reintke na konferenciji za novinare.
Da bi to ostvarilo cilj joj je, kako je navela, da se upozna sa partijama, njihovim različitim političkim programima, ali i sa civilnim društvom čiji će se glas čuti u političkoj debati
Reintke je kazala da su u Crnoj Gori sem vladavine prava i demokratije bitno i pitanje socijalne nejadnokosti.
“Razgovarali smo o tome kako građanima dati podršku da nađu zaposlenje i da imaju pristojan standard života, kako da prevziđu te probleme sa kojima se ne suočavaju samo crnogorski građani veći i stanovnici država Evropske unije”, navela je Reitnke.
Ona je rekla da je pitanje održivosti za Crnu Goru izuzetno bitno, budući da je država prepoznata kao ekološka.
“Bilo je priče o energetskom sektoru i mogućnosti za buduće investucije u toj oblasti, kao i mogućnosti korišćenja obnovljivih izvora energije kao šanse za otvaranje novih radnih mjesta i pospješivanja privrednog rasta Crne Gore”, navela je Reintke.
Ona je kazala da je ljudskim pravima treba posvetiti posebnu pažnju naročito kada su u pitanju manjine - pripadnici LGBT populacije i Romi.
“Njihova inkluzija prepoznata je kao veliki problem u Crnoj Gori i rješavanje tog pitanja donijeti će korist tim grupama i cjelokupnom crnogorskom društvu", smatra Reintke.
Ona je kazala da postoji pomak u političkoj debati u Crnoj Gori.
“Vidimo da se sve više čuje glas građana i to je jedna pozitivna stvar koja može donijeti napredtku i gdje konačno možemo vidjeti da Crna Gora napreduje i cvjeta”, navela je Reintke.
Lider Pozitivne, Darko Pajović, kazao je da su slobodni i fer izbori interes i želja građana i države Crne Gore.
“Mi ćemo definitivno u oktobru imati izbore koji će biti na mnogo većem demokratskom stupnju nego što su bili 2012. godine”, ocijenio je Pajović.
Kako je naveo, zahlvaljujući Planu za prevazilaženje političke krize koji je Pozitivna ponudila 27. januara kao uslov za podršku Vladi, stvorene su mogućnosti da nakon 27 godina “jednih te istih na vlasti imamo i one koji su 27 godina gubili izbore – prije svega mislim na opozciiju.”
“To je ono što je dobro. Vlada izbornog povjerenja definitivno jeste bila dobra stvar za Crnu Goru i jeste vlada koja je omogućila kontinutet evropskih i NATO integracija i jeste vlada koja je omogućila da u cijelom društvu smanjimo tenzije”, naveo je Pajović.
On je dodao da su iz tog razloga Planom Pozitivne danas kao rezulatat stvoren mnogo bolji demokratski i fer ambijent za izbore nego što je postojao 2012. godine. “Na to sam kao predsjednik Pozitivne jako ponosan".
“Kao predsjednik parlamenta moja je dužnost da sve obaveze Skupštine pobrojane u sporazumu vlasti i opozicije o slobodnim i fer izborima, realizujemo i mi smo to uradili”, kazao je Pajović.
Na pitanje da li takozvani fantom birači, građani koji su upisani u birački spisak, a više godina ne borave u Crnoj Gori, mogu uticati na regularnost izbornog procesa, Pajović je ukazao da vođenje biračkog spiska nije u rukama Demokratske partije socijalista.
“Iz tog razloga mislim da je to posao za instituciju koja se zove Ministarstvo unutrašnjih poslova”, kazao je Pajović.
On je podsjetio da je Vlada izbornog povjerenja formirana kako bi sve eventualne sumnje koje su bile opravdane, manje opravdane ili potpuno neopravdane u prethodnom periodu, eleiminisala kroz učešće predstavnika opozicje u odrđenim sektorima.
“Za parlament mogu da tvrdim, kada je u pitanju zloupotreba državnih resursa u partijske svrhe, da toga nema i da ga neće biti, a stvar koju ste vi pomenuli je posao za instituciju koja se zove MUP”, rekao je Pajović.