Građanski pokret URA odlučio je danas da napusti Vladu izbornog povjerenja zbog, kako je rečeno, drastičnog kršenja Sporazuma o slobodnim i fer izborima.
To je na konferenciji za novinare novinare, nakon sjednice Centralnog odbora, saopštio lider Građanskog pokreta URA Žarko Rakčević.
Za tu odluku glasalo je 32 članova Centralnog odbora, dvoje je bilo protiv i jedan uzdržan.
Kako je naglašeno, URA ne želi i ne prihvata da spovodi partijski program Demokratske partije socijalista (DPS).
Iz URA-e je ranije najavljeno da će izaći iz Vlade izbornog povjerenja ukoliko DPS izglasavanjem ugovora sa A2A i odbijanjem izmjena medijskih zakona prekrši Sporazum o slobodnim i fer izborima.
Rakčević je rekao da je URA doprinijela dijalogu u Crnoj Gori, sporazumu i funkcionisanju Vlade izbornog povjerenja.
URA, kako je kazao, želi mirne promjene u intitucijama sistema i u Vladu izbornog povjerenja nije ušla zarad vlasti.
„Ovo je Vlada koja je trebala da otvori vrata povjerenju i dovede do mirnih i sobodnih izbora, a ne Vlada u kojoj će se bilo ko izrugivati ostalim članovima i forsirati odluke koje su štetne sa aspekta interesa Crne Gore, sprovodeći svoj program“, rekao je Rakčević.
On je podsjetio da je Sporazumom bilo predviđeno da politčki subjekti zakone i odluke od posebnog značaja usvajaju konsenzusom.
„Umjesto konsenzusa imali smo preglasavanje i drastično rušenje Sporazuma. Potpisani su štetni ugovori sa A2A, odluke oko Termoelektrane Pljevlja, donešene su i guraju se odluke koje su dalja devastacija priobalja Crne Gore“, nagasio je Rakčević.
Prema njegovim riječima, Crna Gora, da bi izašla iz krize nepovjerenja, mora imati sobodne i fer izbore a za to, kako smatra, mora imati i promjene i oslobođene medije.
Rakčević je kazao da je došlo je do izvjesnih promjena u informativnom programu Javnog servisa i URA to pozdravlja, ali kako je dodao, to nije dovoljno.
On je rekao da je postojao dogovor da se tri medijska zakona usvoje. „Ali je i taj presudan segment za održavanje slobodnih i fer izbora pogažen“.
„Nas vlast radi vlasti ne interesuje i DPS sa svojim partnerima preuzima odgovornost za regularnost, odnosno neregularnost izbora“, poručio je Rakčević.
On je saopštio da će URA sačekati i pažljivo čuti odgovore kolega iz Demosa i Socijaldemokratske partje (SDP).
„URA ne brza i ne gura nikoga, ali kako smo zajedno donosili mnoge odluke tako ćemo i sada sa pažnjom sačekati da čujemo koje će biti odluke naših kolega iz Demosa, 14 avgusta i SDP-a nešto kasnije“, rekao je Rakčević dodajući da vjeruje da postoje šanse da to bude zajednička odluka.
On je kazao da je zadovoljan doprinosom kontolora URA-e i da će zbirni izvješaj onoga što su uradili i pronašli po dubini u kratkom roku biti predstavljen javnosti.
Rakčević je dodao da ne dijeli mišljenje onih koji kažu da je sve idealno, da sve cvjeta i da nema nikakvih zloupotreba državnih resura.
„Crna Gora je zarobljeno društvo ali mi nijesmo mogli sebi dopustiti da, zarad vlasti, budemo saučesnici u donošenju strateško štetnih ugovora po budućnost države i njenih građana“, rekao je Rakčević.
Prema njegovim riječima, bojkot izbora nije prioritet URA-e, ali ga ne teba isključiti.
„Ukoliko sve ostale kolege iz opozicije budu smatrale da je odgovor na izostanak slobodnih i fer izbora bojkot, normalno da URA neće biti ta koja će se pridružiti nekoj listi DPS-a i njenih satelita“, poručio je Rakčević.
Na pitanje do kada će URA čekati da sama napusti Vladu, ukoliko se na taj korak ne odluče Demos i SDP, Rakčević je rekao da će to uraditi nakon dva ili tri dana.
„Ako bude volja nekog od partnera da produži svoje aktivnosti u Vladi, mi ćemo te odluke poštovati“, poručio je Rakčević.