Državna izborna komisija do parlamentarnih izbora mora drastično da unaprijedi transparentnost i ažurnost objavljivanja podataka o njihovom radu, poručio je direktor Centra za demokratsku tranziciju (CDT), Dragan Koprivica.
On je kazao da transparentnost organa koji sprovode izbore predstavlja jedan od temeljnih postulata fer i demokratskih izbora.
„DIK u najhitnijem roku mora tehnički da unaprijedi i da ažurira cjelokupni sadržaj svoje veb stranice“, poručio je Koprivica.
Prema njegovim riječima, veb /web/ sajt DIK-e je nepregledan i nema elementarnih tehničkih mogućnosti za korišćenje.
Koprivica je ukazao da sajt DIK-a ne sadrži osnovne informacije koje se tiče njenog rada i izbornog procesa, kao ni informacije koje je po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama u obavezi da objavljuje.
„DIK na veb sajtu ne najavljuje termine sjednica, niti objavljuje usvojene zapisnike iz kojih se može utvrditi tok i važne informacije sa prethodne sjednice“, istakao je Koprivica.
Na sajtu, kako je naveo, nedostaju neki od najvažnijih dokumenata poput novog Poslovnika o radu, podaci o načinu interne organizacije DIK-a.
„Na sajtu ovog krovnog organa za sprovođenje izbora se ne mogu naći ni linkovi ili podaci o sajtovima opštinskih izbornih komisija, kao ni o sastavu opštinskih izbornih komisija i biračkih odbora“, kazao je Koprivica.
On je istakao da stariji podaci na veb stranici nijesu arhivirani na način koji propisuju principi dobrog upravljanja i dodao da ne funkcioniše ni pretraga, pa je do tih podataka teško doći.
DIK, prema riječima Koprivice, ne objavljuje ni informacije koje su obavezne po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama kao što su programi i planovi rada, spisak državnih službenika i namještenika, spisak zarada javnih funkcionera, kao ni pojedinačne akte i ugovore o trošenju sredstava iz budžeta.
„Izborna komisija do parlamentarnih izbora na sajtu mora objaviti spisak članova biračkih odbora jer standardi transparentnosti izbora propisuju da imena članova izborne administracije moraju biti dostupni javnosti“, poručio je Koprivica.
On je ukazao da Zakon obavezuje i OIK da imaju veb stranice i da na njima objavljuje sve akte i podatke od značaja za sprovođenje izbora, kao i privremene i konačne rezultate glasanja na svakom biračkom mjestu.
CDT je, kako je kazao Koprivica, pretragom sajta utvrdio da sedam OIK nema nikakvu veb stranicu (Žabljak, Rožaje, Ulcinj, Cetinje, Andrijevica, Petnjica, Gusinje), samo tri imaju svoju stranicu, dok ostalih 13 ima neku vrstu prezentacije u okviru sajta opštine.
On je dodao da kvalitet sajtova OIK varira od onih koje nemaju nijednu informaciju do onih koje u najvećoj mjeri ispunjavaju zakonske obaveze.
„S obzirom na to da je DIK organ koji se stara o jedinstvenoj primjeni izbornog zakona, dužna je da propiše obavezan sadržaj koje OIK mora imati na veb stranici i da se postaraju da opštinske izborne komisije poštuju zakonske propise“, istakao je Koprivica dodajući da je takvo stanje apsolutno neprihvatljivo sa stanovišta transparentnosti.