Lideri Jugoistočne Evrope moraju graditi međusobno povjerenje i razumijevanje otvorenim dijalogom,u cilju pomirenja razlika i promovisanja istine i vladavine prava,poručeno je na plenarnom sastanku lidera Brdo-Brioni procesa u Sarajevu.
Predsjednik Crne Gore, Filip Vujanović danas je u Sarajevu učestvovao na tom sastanku, kao i Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Bakir Izetbegović i članovi Predsjedništva BiH, Mladen Ivanić i Dragan Čović, predsjednici Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Srbije, Albanije i Kosova, Borut Pahor, Kolinda Grabar-Kitarović, Gjorge, Ivanov, Tomislav Nikolić, Bujar Nishani i Hašim Tači.
Kako je saopšteno iz kabineta Vujanovića, predsjednici su nakon plenarne rasprave potvrdili da je stabilnost ključ ogromnog potencijala Jugoistočne Evrope i garant njene konsolidacije u Evropsku uniju (EU).
“Prepoznajemo da je naša odgovornost da stvorimo stabilno političko okruženje koje je pogodno za ekonomski razvoj i sveukupni napredak Jugoistočne Evrope”, poručili su lideri na sastanka.
Kako se navodi u saopštenju, oni su se obavezali da će graditi međusobno povjerenje, razumijevanje i pomirenje među njima i ostalim liderima Jugoistočne Evrope, kroz učestvovanje u direktnom i otvorenom dijalogu, a u cilju pomirenja razlika, i promovisanja istine, pravde i vladavine prava.
Obavezali su se i da će, dodaje se, iskreno podržavati jedni druge i pomagati se u procesu evropskih integracija, kao i procesu evroatlanskih integracija za one zemlje koje žele da se priključe NATO-u.
“Preduzećemo konkretne aktivnosti na rješavanju preostalih otvorenih pitanja kroz intenzivan dijalog i političku komunikaciju na visokom nivou, u skladu sa međunarodnim pravom, počevši od implementacije važećih bilateralnih i multilateralnih ugovora i važećih sporazuma, uključujući Sporazum o pitanjima sukcesije”, poručili su lideri.
Oni su se obavezali da će se bezuslovno suzdržavati od retorike ili preduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu doprinijeti podizanju napetosti i stvaranju političke nestabilnosti u Jugoistočnoj Evropi.
Lideri Brdo-Brioni procesa obavezali su se i da će tražiti sveobuhvatna i koordinirana rješenja za tekuće globalne prijetnje sigurnosti koje utiču na sve, kao što je migrantska kriza i terorizam, i animirati sve aktere u regionu kako bi smanjili uticaj globalnih sigurnosnih prijetnji na stabilnost i sigurnost Jugoistočne Evrope i njenih susjednih država.
Oni su poručili i da će raditi na poboljšanju obrazovnih sistema i proširiti mogućnosti za mlade ljude, kako bi se spriječeni odliv mozgova i negativni demografski trendovi.
U saopštenju se kaže da su se lideri obavezali i da će jačati rodnu ravnopravnost, posebno na liderskim pozicijama, i iskorijeniti nasilje nad ženama i nasilje u porodici u Jugoistočnoj Evropi, uvažavajući rad relevantnih nevladinih organizacija.
Oni su poručili da će poboljšati ekonomsku konkurentnost, smanjiti prepreke koje sprječavaju slobodan protok ljudi, roba i kapitala širom regije i zajednički promovisati ekonomski potencijal Jugoistočne Evrope.
Lideri su se, kako je saopšteno, obavezali i da će dodatno unaprjeđivati njihovu povezanost kroz zajedničke projekte u oblasti energije, infrastrukture i transporta, koristeći mogućnosti koje daju instrumenti regionalne saradnje i svi ostali instrumenti.
Na sastanku je dogovoreno i da će nastaviti sa uvođenjem i implementacijom standarda EU i promovisanjem evropskih vrijednosti putem ambicioznih političkih, pravosudnih, socijalnih i ekonomskih reformi koje grade bolja društva i ekonomije za sve naše građane.
“Vjerujemo da će konsolidacija Jugoistočne Evrope u EU ispuniti i ojačati osnivačku viziju EU o Evropi ujedinjenoj u miru i prosperitetu”, poručili su lideri na sastanku.
Oni su kazali da ostaju čvrsto opredijeljeni za tu zajedničku viziju.
“Nastavićemo da radimo u okviru Brdo-Brioni procesa kao ključne platforme za politički dijalog na visokom nivou koja unaprjeđuje stabilnost i krajnji cilj Jugoistočne Evrope unutar EU”, poručili su lideri.
Oni su pozdravili prvu predsjedničku posjetu Brdo-Brijuni procesa Makedoniji, koju su obavili Grabar-Kitarović i Borut Pahor, slijedeći zaključke sastanka Brdo-Brijuni procesa održanog u Budvi, kao i nalaze i preporuke prezentirane u njihovom izvještaju.
“Saglasili smo se da će Makedonija biti domaćin sastanka Brdo-Brijuni procesa 2017. godine”, dodaje se u saopštenju.