Crnogorski parlament nema legitimitet i nije izraz volje građana, ocijenio je bivši predsjednik Skupštine, Ranko Krivokapić, navodeći da je većina koja je glasala za njegovo razrješenje na tu funkcije nastala političkom korupcijom.
Upitan da prokomentariše glasanje o njegovom razrješenju, Krivokapić je saopštio da je ono nastavak glasanja povjerenja Vladi.
“Većina u parlamentu nastala je političkom korupcijom, kao i kad se glasalo povjerenje Vladi. Ništa posebno novo se nije desilo", rekao je on na konferenciji za novinare.
Na pitanje u kakvom stanju ostavlja parlament njegovom nasljedniku, Krivokapić je kazao da ga ostavlja u boljem stanju po pitanju mnogih stvari.
“Ali u toj stvari gore. To je prvi put da se ta pojava dešava u crnogorskom parlamentu. Prvi put se vlada većinom koja nema legitimitet i koja nije izraz volje građana”, naveo je Krivokapić, dodajući da ni Vlada nema legitimitet.
On je ocijenio da je parlament suštinski jači, ali je, kako smatra Krivokapić, sadašnji sastav parlamenta, od svih saziva u kojima je bio, jedini podlegao političkoj korupciji.
„Ovo je politički najgore stanje u parlamentu otkad sam ja tu, a ne samo otkad predsjedavam“, smatra Krivokapić.
Prema njegovim riječima, prije dvije godine premijer Milo Đukanović "objavio je rad parlamentu kroz definiciju parlamentarne diktature".
„Znao sam da će to ići u tom pravcu i na kraju je ostvario pobjedu nad parlamentom političkom korupcijom“, rekao je Krivokapić.
Krivokapić je poručio da je to poraz demokratije. „Đukanović će vremenom shvatiti da je to bio i njegov poraz. To nije pobjeda koja se može slaviti“.
On je, na pitanje da prokomentariše navode da bi na njegovo mjesto mogao da dođe neko iz Pozitivne, ukazao da je ostalo dva mjeseca aktivnog rada parlamenta.
Krivokapić je ocijenio da je nepotrebno birati predsjednika Skupštine na dva mjeseca.
„Ušlo bi se u neke trivijalnosti. Predsjednik parlamenta treba da bude izraz volje građana, većine koja je stabilna i nikako ne dva mjeseca“, objasnio je Krivokapić.
On je ukazao da institucija parlamenta traži trajno vođenje. „Kolega Simović to može ova dva mjeseca obaviti korektno i mislim da treba da zadržimo v.d. predsjedavanje i da onda izbori odluče ko će voditi parlament“.
Krivokapić je, govoreći o novoizabranim ministrima, rekao da oni imaju puno posla i vrlo malo vremena. „Ali i čvrstine, odlučnosti i naše podrške da to urade“.
Krivokapić je, govoreći o dvodnevnom sastanku Parlamentarnog odbora Evropske unije (EU) i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje, naveo da Crna Gora pokušava da radi u novim okolnostima u svim oblastima evropskih integracija i da, uz pomoć evropskih kolega, procijene gdje se nalazi.
Kopredsjedavajuća sastanku Aneliz Dods /Anneliese Dodds/, koja je i šefica delegacije Evropskog parlamenta, kazala je da su razgovarali o mnogim pitanjima, prije svega o vladavini prava, poglavljima 23 i 24 koji su suštinski važni za put Crne Gore ka EU.
Ona je navela i da su razgovarali sa specijalnim tužiocem o korupciji i borbi protiv nje.
“Mi kao zajednički parlamentarni odbor uvijek moramo zajednički da dođemo do deklaracije i sa zadovoljstom moram da kažem da smo to uspjeli, ne bez robusne i teške diskusije, ali ipak mislim da smo uspjeli u tome i da smo to uradili u demokratskom duhu”, pojasnila je Dods.
Upitana da prokomentariše nedonošenje odluke Vlade o zaštiti Ulcinjske solane, ona je navela da dijeli zabrinutost što to područje još nije zaštićeno.
“Bilo bi dobro da Solana bude zaštićeno područje za životnu sredinu, ali i za prirodu, i to ne samo za Crnu Goru, već i za cijeli region”, poručila je Dods.
Na pitanje da li je nekada imala problem u nekom parlamentu ili instituciji zbog dovođenja bebe i da li joj neko od crnogorskih poslanika pomogao oko nje, Dods je rekla da nije imala nikakvih problema.
Ona je saopštila da su kolege bile predusretljive. “Ja znam, iz prethodnog iskustva, da se u crnogorskom društvu njeguju porodične vrijednosti”.