Slučaj ulcinjske Solane, koja je kao i mnoge nekada uspješne kompanije u Crnoj Gori planski ugašena i uništena, prijeti da bude jedna od najvećih pohara crnogorskih resursa, nakon slučaja KAP, ocijenili iz SDP-a.
U SDP-u smatraju da je Solana, kompanija koja je kao i mnoge nekada uspješne, planski ugašena, kako bi se nakon toga nezakonito i neustavno raskrčmila vrijedna državna imovina koju je ta kompanija samo koristila.
„To je šema ili obrazac koji pokazuje 'vizionarstvo ekonomskog pristupa', na štetu narodne imovine, kojem se SDP svih ovih godina protivila, nekada sa rezultatima, a nekada nažalost bez rezultata i dovoljno političke snage da sve štetne privatizacije i ugovore spriječimo“, navodi se u saopštenju SDP-a.
Slučaj Solane, kako se dodaje, prijeti da bude jedna od najvećih pohara crnogorskih resursa, nakon slučaja KAP-a kada su u džepove strateškog investitora, ruskog biznismena, Olega Deripaske prelili stotine miliona EUR narodnog novca.
„Na sceni je pokušaj da se 'prijateljskoj' firmi koja je u procesu privatizacije kupila Solanu, kao kompaniju koju je u međuvremenu uništila, pokloni 15 milona kvadrata zemlje na obali mora koje vrijedi stotine miliona EUR“, smatraju u SDP-u.
U SDP-u su rekli da ako se tome doda i činjenica da je kupac Solane uzimao milionske kredite zalažući nezakonito državnu zemlju i slučajnost da su ti krediti uzimani kod Prve banke koja je nezakonito uspostavila hipoteku na tako vrijednom državnom zemljištu, onda valjda svakome postaje sve jasno.
„SDP će svakako sa posebnom pažnjom i velikim interesovanjem pratiti dalji tok ove priče o pokušaju još jedne pohare crnogorskih resursa. Naravno, posebno u svijetlu podnesenih krivičnih prijava protiv državnih službenika koji su omogućili zalaganje vrijednog državnog zemljišta na području Solane, omogućavajući tako jednoj privatnoj firmi i jednoj privatnoj banci ogroman nezakonit profit na štetu državnih interesa i narodne imovine“, precizirali su iz SDP-a.
Kada se rasplete i ta afera, a u SDP-u smatraju da hoće brzo zahvaljajući nezavisnom Tužilaštvu, i motivi i akteri pokušaja rušenja SDP-a će, između ostalog, biti dodatno poznati crnogorskoj javnosti.
Kopredsjedavajući Parlamentarnog odbora Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) u Evropskom parlamentu Analiz Dods i član POSP-a, Teri Rajntke, saopštile su da su zabrinute zbog moguće privatizacije područja Ulcinjske solane koja bi mogla imati negativan uticaj na zaštitu Solane kao prirodnog spomenika. One su se pismom obratile premijeru Milu Đukanoviću i ministru održivog razvoja i turizma, Branimiru Gvozdenoviću.
Iz SDP-a su rekli da upozorenja i opomene poslanika Evropskog parlamenta, zaduženih za odnose sa Crnom Gorom, svjedoče da evropski partneri neće mirno posmatrati još jednu poharu najvrjednijih resursa države Crne Gore.
„Ove opomene su svakako ohrabrenje za sve one u Crnoj Gori koji se protive praksi prelivanja resursa, vrijednih desetine i stotine miliona EUR, u privatne džepove koja se najčešće sprovode u izvedbi Savjeta za privatizaciju“, zaključuje se u saopštenju SDP-a.