Poslanici SDP-a predali su danas u skupštinsku proceduru inicijativu za kontrolno saslušanje ministra Branimira Gvozdenovića, kako bi se utvrdile činjenice u vezi sa validnošću izdatih garancija za završetak radova na hotelu AS.
Inicijativu su podnijeli poslanici SDP-a, Raško Konjević, Draginja Vuksanović i Izet Bralić.
Iz SDP-a je saopšteno da je inicijativa upućena skupštinskim odborima za turizam i ekonomiju i njihovim predsjednicima, Predragu Sekuliću i Aleksandru Damjanoviću, kako bi se na zajedničkoj sjednicu dva odbora obavilo kontrolno saslušanje Gvozdenovića.
„Razlog za pokretanje incijative vidimo u pravnom poslu kojim je Ministarstvo, na čijem je čelu Gvozdenović, po zaključcima Vlade, 17. februara 2014. godine potpisalo Aneks ugovora sa kompanijom Nega turs, koja je kupila hotel As od Hotelske grupe (HG) Budvanska rivijera 2002. godine“, dodaje se u saopštenju.
Jedan od najbitnijih elemenata u odlučivanju za prihvatanje tog Aneksa ugovora bila je, kako su naveli, bankarska garancija naplativa na prvi poziv u iznosu od tri miliona EUR, kojom je investitor garantovao državi da će do 1. decembra prošle godine uložiti nekoliko desetina miliona EUR u završetak objekta.
„Kako je bilo očigledno da se radi o investitoru koji preko deceniju nije bio u stanju da ispuni preuzete obaveze, Gvozdenović i njegovi saradnici su morali da obrate posebnu pažnju na validnost izdate garancije. Upravo je ta garancija, dostavljena Vladi, poslužila kao jedan od osnova za davanje dodatnih rokova investitoru za završetak poslova, a svjedoci smo da na hotelu nije urađeno skoro ništa preko dvije godine“, tvrde iz SDP-a.
U SDP-u smatraju da je saslušanje Gvozdenovića bitno i zbog izjava koje je davao prije, tokom i po završetku procesa potpisivanja Aneksa.
„Tako je početkom prošle godine kazao da je investitor dao čvrste finansijske garancije da će nastaviti realizaciju i da će se u toku januara i februara iste godine obaviti kontrola”, rekli su iz SDP-a.
U SDP-a, zbog moguće štete po državu, smatraju nužnim da Gvozdenović u najkraćem mogućem roku odgovori na pitanja vezana na tu neupsješnu privatizaciju, validnost izdatih garancija i postupak njihove provjere.
„Utvrđivanjem svih elemenata u tom slučaju razjasniće se da li je bilo povreda zakonske regulative i da li su Gvozdenović i nadležni državni organi vodili računa o zaštiti državne imovine“, zaključili su iz SDP-a.