Održavanje izbora bez sprovođenja novih izbornih pravila i neophodnih priprema dodatno će pojačati nepovjerenje u izborni proces, zbog čega institucije na vrijeme moraju sprovesti pripreme za izbore, navodi se u izvještaju Savjeta Evrope
U izvještaju Odbora za poštovanje dužnosti i obaveza parlamenta Savjeta Evrope, ističe se da političke partije u Crnoj Gori treba da nastave dijalog kako bi se vratilo povjerenje u izborni proces.
“Ubijeđeni smo da se bojkot parlamenta ne može smatrati ispravnim političkim stavom. Ipak, vjerujemo da su zabrinutost i nedostatci na koje ukazuje opozicija u skladu sa našim ranijim izvještajima. Zbog toga ohrabrujemo sve političke snage da se vrate konstruktivnom dijalogu kako bi prebrodili krizu i spriječili njenu eskalaciju, u interesu građana”, navodi se u izvještaju, prenosi dnevnik Vijesti.
Izvještaj za tzv. “Monitoring komitet” uradili su parlamentarci Teri Lejden iz Irske i Ionut Marian Stroe iz Rumunije tokom posjete Crnoj Gori od 17 do 19. novembra.
U izvještaju se navodi da Državna izborna komisija treba da ima aktivniju ulogu u pripremi i nezavisnom praćenju izbora, kao i da uloga Agencije za sprečavanje korupcije mora biti efektivnija posebno u slučaju zloupotrebe funkcija i fondova tokom izbora.
Upozorava se i da je povjerenje u izborni proces osnova za sigurno funkcionisanje demokratije.
“Aktuelne tenzije i politička kriza uglavnom proističu iz frustracija povezanih sa navodnim neregularnostima prethodnih izbora. Bili smo svjedoci očitog nedostatka povjerenja, teških uzajamnih kritika i konfrontacije političkih snaga u državi”, piše u izvještaju.