Socijaldemokratska partija (SDP) neće podržati Vladu zbog rušenja parlamentarnog dijaloga, saopštio je lider te stranke, Ranko Krivokapić.
„Glavni odbor i Predsjedništvo SDP-a jednoglasno su donijeli odluku da ne podrže Vladu zbog rušenja parlamentarnog dijaloga, i sprječavanja postupka smirivanja političke krize u Crnoj Gori“, kazao je Krivokapić novinarima nakon sjednice Glavnog odbora.
On je rekao da SDP duži niz godina „ima teške ocjene o radu Vlade“.
Upitan da li će, ako Vlada dobije povjerenje, podnijeti ostavku na mjesto predsjednika Skupštine i šta će biti sa ministrima u Vladi, Krivokapić je kazao da je Vlada već danas izgubila izborni legitimitet.
„Nju ne podržava koalicija na osnovu koje je dobila mandat i ona nema izborni legitimitet. Od danas pa nadalje radi se, kao što bi narod rekao, o namicanju glasova. Može doći do broja, ali nema legitimitet i, pored toga, izvjesno je da je politička korupcija ušla u parlament za dva konkretna poslanika“, naveo je Krivokapić.
On je objasnio da se radi o ministarskim mjestima koji su „oteti“ od SDP-a i dodao da je Demokratska partija socijalista (DPS) zadržala dva ministra koja njima pripadaju.
„Sve ostalo je stvar spekulacija. Da li će se neka većina iz zatvora Mamula obezbijediti u parlamentu, to ne znam, ali legitimitet čitavog postupka vezanog za izborni proces, dobijanje mandata i većine u parlamentu je jasan“, naveo je Krivokapić.
On je pojasnio da se predsjednik Skupštine bira na tajnom glasanju i da je, kroz parlamentarni dijalog, doživio je punu podršku vlasti i opozicije, kao i Evropske komisije i parlamenta za ono što radi.
„A to je vođenje parlamentarnog dijalog i održavanje važnog procesa u državi u životu da se politička kriza ne bi vratila na ulicu, da ne bi bilo nestabilnosti, nemira i prijetnji po ukupan regularan i miran život građana“, precizirao je Krivokapić.
On je kazao da, ako neko ima želju da pokrene inicijativu o njegovom vođenju parlamenta, ona će biti na dnevnom redu u skladu sa Poslovnikom i može se odlučivati o tome.
Krivokapić je rekao da će se ministar unutrašnjih poslova, Raško Konjević obratiti premijeru Milu Đukanoviću.
„Ostavke se podnose kada postoji moralna ili bilo koji drugi vid odgovornosti, a i Konjević i ja osjećamo sasvim suprotno – da smo radili i radimo svoj posao u interesu države, a na premijeru je da pokrene ako želi pitanje razrješenja“, precizirao je Krivokapić, navodeći da imaju isti legitimitet za ministarska mjesta kao i ostali članovi Vlade.
Upitan šta konkretno sadrži Strategija SDP-a, Demosa i Građanskog pokreta URA u slučaju da Vlada dobije povjerenje, on je naveo da se radi o posljednjem pokušaju da se održi parlamentarni dijalog.
„Alternativa parlamentarnog dijalog je ono što smo već vidjeli - nemiri na crnogorskim ulicama, udarne vijesti na CNN-u, BBC-ju o Crnoj Gori kao mjestu sukoba, vladanje pendrekom, prebijanja. Oni koji su inicijativom o povjerenju Vladi pokušali da prekinu parlamentarni dijalog, snose odgovornost za to, a naše je da pokušamo još jedanput“, poručio je Krivokapić.
On je ponovio da je prelazna vlada bila i trebalo je da bude pitanje konsenzusa.
„DPS želi da podijeli i zavadi, a ne da se dogovara oko izbora, i jasno je šta je motiv - zadržati ovakav model kada građani ne ostvare svoje osnovno ustavno pravo. DPS udara u temelj države - pravo građanina da slobodno odluči ko će voditi državu, i ova incijativa gađa u tu metu“, kazao je Krivokapić.
On je objasnio da DPS želi da zadrži sve ono što piše u izvještaju Evropske komisije (EK), objašnjavajući da to nije ocjena ni partije, ni pojedinca u Crnoj Gori.
„Kupovina ličnih karata piše u sudskim odlukama ove države i u izvještaju EK kao i afera Snimak“, naveo je Krivokapić.
On je ocijenio da DPS, umjesto da se ide ka rješenju krize u državi, pokušava da je produbi.
Upitan da prokomentariše napuštanje predstavnika Demokrata u Radni grupi za pripremu fer izbora, Nevena Gošovića, Krivokapić je kazao da misli da će Radna grupa prekinuti sa radom do parlamentarnog dijaloga.
“Ni SDP, a mislim da ni drugi subjekti koji su se posvetili tom procesu, ne žele da ga simuliraju dok se ne donese odluka na susretu predsjednika partija o budućnosti i odgovornosti naših odnosa”, smatra Krivokapić.
Komentarišući navode da su u Radnoj grupi partije koje nijesu učestvovale na izborima, on je rekao da se radna grupa ne može upoređivati sa Vladom.
On je ukazao da se dijalog može voditi i van parlamenta, ali da se ministarska funkcija dobija na osnovu koalicionog sporazuma, a ne korupcije.
“Glupost je upoređivati Radnu grupu, koja ne gazduje sredstvima kao što je 60 miliona budžeta Ministarstva saobraćaja, niti učestvuje u radu savjeta za privatizaciju, niti da se Solana procjeni na 800 hiljada, je pitanje koje samo po sebi ne spada u ozbiljno”, kazao je Krivokapić.
Upitan hoće li se, u slučaju da predstavnici DPS-a odbiju formiranje prelazne vlade, SDP priključiti protestima, Krivokapić je rekao da će uraditi sve da se kriza rješava u insitucijama umjesto na ulici.
On je rekao da treba iskoristiti sve mogućnosti da ne dođe do rješavanja političke krize na ulici.
“Ja sam sjedio u Miloševićevom parlamentu koji je bio rezultat referenduma koji je DPS organizovao 1992. godine, i tamo se trudio da predstavljam građane Crne Gore. Mislim da svi treba što duže da ostanemo u parlamentu, čak i ako postane miloševićevskog tipa, koji nije izraz volje građana, već korupcije”, kazao je Krivokapić, navodeći da i tu postoje granice.
On smatra da "kad se stvar jednom bude počela dešavati na ulici, onda je ona nepovratna".
“To je očigledno cilj određenih dijelova DPS-a da se iz nemira izbjegne odgovornost za slobodne i fer izbore”, naveo je Krivokapić.
On je dodao da će onda Crnoj Gori, poput Makedonije, trebati međunarodni posrednici.
“To znači da je Crna Gora na spoljnom kolosjeku evroatlantskih integracija, problem i nestabilna država u koju neće da ulažu ni investitori pozajmljenih imena”, zaključio je Krivokapić.