Građanski pokret URA predložiće mjere koje će postepeno početi da rješavaju problem rastućeg siromaštva, bez opterećenja za državni budžet Crne Gore.
Članica Centralnog odbora URA, Maida Zilić-Delić, navela je da se mora obezbijediti da svi građani imaju jednake šanse za zaposlenje, a posebno oni iz socijalno isključenih grupa.
Delić je ocijenila da je korisnike socijalnih davanja potrebno uključiti na tržište rada i u društveni život.
Građanski pokret URA, kako je rekla, Crnu Goru vidi kao socijalno-odgovornu državu koja brine o onima kojima je pomoć najpotrebnija.
„Zabrinjavajući je podatak da je u Crnoj Gori svaki dvadeseti stanovnik pogođen siromaštvom. Još više zabrinjava statistika koja govori da je svako deseto dijete siromašno. Nažalost, novac koji se izdvaja ni približno nije dovoljan da omogući korisnicima materijalnog obezbeđenja i socijalno ugroženima, život dostojan čovjeka“, saopštila je Delić.
Prema njenim riječima, u Crnoj Gori granica siromaštva iznosi 186,45 eura i ona predstavlja najniži nivo prihoda sa kojima jedna osoba može preživjeti.
„Kako onda da govorimo o socijalnoj zaštiti i brizi države, ako materijalno obezbeđenje za pojedinca iznosi 63,5 eura, za dvočlanu porodicu 76,2 eura, dok za petočlanu porodicu socijalna davanja iznose 120,7 eura“, kazala je Delić.
Ako se, kako je rekla, uporedi prosječna mjesečna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu, koja iznosi oko 800 eura sa iznosom socijalnih davanja za četvoročlanu porodicu koja iznose 108 eura, vidi se da socijalna davanja nijesu dovoljna ni za preživljavanje, a kamoli za normalan život.
„Danas u Crnoj Gori imamo opasnu tendenciju porasta siromaštva i ona je prisutna još od 2012. godine, a sve mjere koje je donijela i sprovela Vlada Crne Gore nijesu tu pojavu niti zaustavile“, navela je Delić.
Ona je poručila da je misija Građanskog pokreta URA Crna Gora kao solidarno i pravedno društvo koje brine o svim građanima.
„Za takvu Crnu Goru se mora i vrijedi boriti“, zaključila je Delić.