Politička korupcija posebna je opasnost za izborni proces, odnosno njeno postojanje na državnom nivou, rekao je predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić otvorivši 11. sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP).
On je ukazao na važnost uspostavljanja mehanizama kojima će trajno biti ustanovljeno povjerenje u izborni proces.
POSP je okupio poslanike Evropskog parlamenta i Skupštine Crne Gore u Strazburu.
Krivokapić je tekuću godinu karakterisao kao „velju godinu za Crnu Goru“.
On smatra da su napravljeni određeni pomaci kao i da je u tom kontekstu posebno ponosan na parlament.
On je ocijenio da je zakonodavna i institucionalna forma zaokružena, navodeći da izazovi postoje,i da istorija poznaje korake naprijed i nazad, "a da je Crna Gora napravila korak unazad kada je u pitanju izborni proces".
„Govoreći o izbornom procesu, Krivokapić je kazao da je politička korupcija posebna opasnost za izborni proces, odnosno njeno postojanje na državnom nivou, te s tim u vezi ukazao na važnost uspostavljanja mehanizama kojima će se trajno ustanoviti povjerenje u izborni proces i pružiti doprinos za nastavak reformi, te istakao da mora postojati politička volja za pronalaskom rješenja“, saopšteno je iz Skupštine.
Krivokapić je istakao da je na protestima postojao dualizam.
“Jedan dio su bili opravdani zahtjevi za slobodne i fer izbore i taj zahtjev je pokretanjem parlamentarnog dijaloga ušao u realizaciju, a samim tim je ogoljen i onaj drugi dio u dualizmu, a to su anti NATO motivi”, dodao je on.
Krivokapić je zatražio pomoć Evropske komisije u formiranju Istraživačkog dokumentacionog Centra, shodno odluci Skupštine Crne Gore, koji bi djelovao preventivno u slučaju pokušaja brisanja i prepravljanja istorije.
Kopredsjedavajuća POSP-u Aneliz Dods /Anneliese Dodds/ izrazila je zadovoljstvo povodom otvaranja dodatnih poglavlja u procesu pregovora, iskazujući istovremeno zabrinutost povodom nedovoljnog napretka, posebno u oblasti vladavine prava, pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala i slobode medija.
Ona je izrazila žaljenje što današnjem sastanku ne prisustvuje dio delegacije Skupštine Crne Gore koji bojkotuje parlamentarne aktivnosti i tim povodom kazala da bojkot ne vodi nikuda, i da se pitanja moraju rješavati kroz vođenje parlamentarnog dijaloga.
Ministar rada, zapošljavanja, socijalne i solidarne ekonomije, koji je na sastanku govorio u ime Savjeta Nikolas Šmit /Nikolas Schmit/, istakao je da Luksemburg ostaje zagovornik politike proširenja, i da budućnost zemalja Zapadnog Balkana jeste u okviru Evropske unije.
On je najavio organizovanje Međuvladine konferencije na kojoj Crnu Goru očekuje otvaranje još dva poglavlja i to 14 – Saobraćajna politika i 15 – Energetika.
Šef Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu Evropske komisije za Evropsko susjedstvo i pregovore o proširenju, Dirk Lange, izrazio je zadovoljstvo povodom najavljenog otvaranja dodatnih poglavlja.
On je ukazao na značaj formiranja nužnih institucija koje će osigurati vladavinu prava i dati rezultate u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
„ Osvrnuvši se na predstojeću godinu kao izbornu, Lange je pozdravio inicijativu predsjednika Skupštine da okupi lidere političkih subjekata u Parlament i izrazio očekivanje da će konstruktivni dijalog doprinijeti postizanju pozitivnih rezultata“, kaže se u saopštenju.
Na današnjem sastanku razgovarano je i o nedavno održanim protestima u Podgorici, ali i pitanjima vladavine prava i izbornog zakonodavstva.
Učesnici jedanaestog sastanka ukazali na značaj vraćanja dijaloga političkih subjekata u parlament, ali i adekvatnog rješavanja svih pitanja vezanih za obezbjeđivanje fer i slobodnih izbora.
Na sastanku je pozitivno ocijenjena dimanika pregovora Crne Gore sa EU, ali i ukazano na potrebu rješavanja otvorenih pitanja posebno u oblasti vladavine prava i izbornog zakonodavstva.
Jedanaesti sastanak POSP –a biće nastavljen sjutra.