Crna Gora kroz NATO proces ulazi u novu fazu demokratskog razvoja u kojoj će se insistirati na rezultatima reformi i sprovođenju zakona.
On je na poziv Socijaldemokratske partije Njemačke prisustvovao Kongresu te stranke u Berlinu, i bio gost Međunarodne konferencije Oblikovanje budućnosti u izazovnom vremenu, a na kojoj su učestvovali predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, ministar vanjskih poslova Njemačke Frank Valter Štajnmajer i bivši predsjednik Brazila Luis Injacio Lula da Silva.
Navodi se da je Krivokapić na marginama Konferencije i Kongresa razgovarao sa Šulcom, Štajnmajerom, zamjenikom ministra vanjskih poslova Njemačke Mikaelom Rotom, predsjednikom Partije evropskih socijalista Sergejom staniševim, poslanicima Bundestaga i izvjestiocima Bundestaga za Jugoistočnu Evropu Ditmarom Nitanom i Josipom Juratovićem.
Krivokapić je, kako je saopšteno iz SDP-a, sagovornicima prenio zahvalnost za podršku Njemačke Crnoj Gori na putu ka NATO ističući posebno veliki njemački doprinos povodom dobijanja poziva za članstvo u Alijansi.
Krivokapić je ocijenio da je članstvo u NATO strateška orijentacija Crne Gore i da je do finalizacije procesa učlanjenja neophodno sprovoditi intenzivne reforme sa posebnim fokusom na vladavinu prava i mjerljive rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala", kaže se u saopštenju.
"On je naglasio da Crna Gora kroz NATO proces ulazi u novu fazu svog demokratskog razvoja u kojoj će se insistirati dominantno na rezultatima reformi i sprovođenju zakona, a manje na oblikovanju pravnog i institucionalnog okvira koji je manje više uspostavljen", kaže se u saopštenju.
Navodi se da je Krivokapić sagovornike informisao o aktuelnim dešavanjima na političkoj sceni i činjenici da je uz podršku Evropske komisije, pokrenuo inicijativu za uspostavljanje parlamentarnog dijaloga za fer i slobodne izbore što je ključni izazov za demokratske procese u Crnoj Gori.
Ističe se da je Krivokapić u tom kontekstu posebno pohvalio predlog rezolucije kluba poslanika SPD u njemačkom Bundestagu koja ima za cilj osnaživanje evropske ideje na Zapadnom Balkanu.
"Krivokapić je sagovornicima prenio da ova rezolucija pravilno i precizno detektuje probleme sa kojim se suočavaju zemlje regiona, a u kojem se navode određena anomalije kao što su „korupcija, rođačka ekonomija, klijentelizam, netransparentne političke odluke, politički zavisno sudstvo i nedostatak medijskih sloboda“ kojima se razara povjerenje u politiku i koči preduzetništvo", ističe se u saopštenju.
Navodi se i da je Krivokapić posebno pozdravio zahtjev kluba poslanika SPD u Bundestagu da se, imajući u vidu ove probleme, posebno insistira na jačanju uloge Parlamenata i civilnog društva u zemljama regiona.