Crna Gora donosi Alijansi više nego što se može brojkama iskazati, dok NATO jača koheziju i daje nezamjenjivu poruku o političkoj stabilnosti, ocijenio je predsjednik Skupštine, Ranko Krivokapić.
On je na Cetinju, na sjednici parlamenta posvećenoj pozivu Crnoj Gori za članstvo u NATO, kazao da je time ispunjen cilj iz prealmbule Ustava i dokazana privrženost evroatlantskim vrijednostima.
„Ovo je velji dan, kada vjekovima namučena Crna Gora udara bezbjednosni pečat NATO-a na svoju nezavisnost. Rekli bi, provedrilo je iznad gore crne“, naveo je Krivokapić.
Prema njegovim riječima jedna je Crna Gora u želji za mirom i prosperitetom.“Uvjeren sam da će Crna Gora biti u snazi da nadiđe izvanka nametnute podjele, da novom snagom krene u evropske reforme i integracioni proces“.
Krivokapić je poručio da kada pobjeđuje Crna Gora, nema poraženih.
„Vjerujemo da je Alijansa trajna vrijednost. Izbrišite iz sjećanja NATO skoro sedam decenija i zamislite kako bi izgledala Evropa. Tog trenutka ćete znati koliko je Alijanasa bila vrijedna za svjetski mir. Mi na Balkanu to znamo, NATO je donio mir zaraćenim balkanskim državama", rekao je on.
Prema riječima Krivokapića, vrijeme zla i nečovještva, najvećeg na tlu Evropeu rugoj polovini 20. vijeka, zaustavljeno je snagom NATO-a.
Krivokapić je dodao da je cijena slobode najveća za one koji su brojčano najmanji.
„Mi sa Balkana donosimo stapanje civilizacija, religija i kultura. To mala Crna Gora radi već skoro dva vijeka, i to je vrijednost koju donosi u NATO, a koja je veća od brojeva. To je vrijednost jača od oružja, koja je čuvala Crnu Goru i sa malo oružja i sa malo snage“, poručio je on.
Krivokapić je dodao da Alijansa jača koheziju i daje nezamjenjivu poruku o političkoj stabilnosti.
Krivokapić je rekao da Crna Gora Alijansi donosi duboka i teška istorijska iskustva ali i spremnost da bude u mjestu stvaranja novih vrijednosti zajedništva.
„Snagu, nepobjedivosti našeg oružja, ali i vrijednost multietničke harmonije koja je veća od snage oružja. Mali u prostoru, ali vječni u trajanju. Neka je vječna Crna Gora mir i proseritet sjevernoatlantske Alijans“, poručio je Krivokapić.
Generalni sekretar Parlamentarne skupštine (PS) NATO-a, David Hobs, kazao je da je samo pitanje trenutka prije nego što Crna Gora postane 29. članica Alijanse.
“Mislim da su napori svih poslanika unutra PS NATO-a imali ključnu ulogu da osiguraju podršku crnogorskom članstvu od strane pojedinih država”, poručio je Hobs, navodeći da sve države aspiranti moraju na taj način da postupaju.
On je kazao da je siguran da će sve članica PS, pomoći i osigurati da svaka članica u svom pralamentu ratifikuje sporazum koji je neohodan za punopravno članstvo u Alijansu.
Hobs je dodao da PS NATO-a podržava proširenje, jer NATO nije priveremena Alijansa već zajednica ljudi i nacija koja dijeli iste stavove.
“Istina je jednostavna – niko ne treba da se plaši NATO proširenja, već suprotno. Mislim da je jako dobro za naciju da se pridruže, to je dobro i za postojeće članice i za zemlje koje su susjedi NATO-u”, ocijenio je Hobs.
Prema njegovim riječima, građani Crne Gore ostvariće korist od reformi koje su već realizovane i koje će se realizovati.
“Iskustvo drugih država koje su se nedavno pridružile NATO- u to jasno pokazuju i tu veza sa javnošću može imati ključnu ulogu da se objasni koje su prednosti NATO-a”, smatra Hobs.
On je kazao da je članstvo u NATO pokretač čitavog reformskog procesa i da će to indirekto doprinijeti unapređenim uslovima za investiranje
“Crna Gora će biti mnogo privlačnija kao investiviona destinacija, jer investitori žele države koje imaju dobru upravu, koje su bezbjedne, a to je ono što članstvo u NATO donosi”, ukazao je Hobs.
On je dodao da će odluka za upućivanje poziva biti od koristi i za NATO, jer Crna Gora već doprinosi mirovnim snagama.
“Crna Gora, samo deceniju nakon što je ostavrila nezavisnost, već je na pragu da postane punopravna članica NATO-a, samim tim imate pravo da budete ponosni zbog ovog izuzetnog dostignuća”, poručio je Hobs.
Premijer Milo Đukanović smatra da je odluka veliki civilizacijski iskorak Crne Gore, istorijski događaj od jednake važnosti za region i NATO savez.
On je naveo da je poziv sa ministraskog nivoa, nakon šest godina od proširenja, i to samo jednoj državi, velika čast za Crnu Goru.
Đukanović je poručio da će članstvo imati pozitivan efekat za cjelokupno crnogorsko društvo, da će nesumnjivo učvrstiti dugoročnu stabilnost i bezbjednost zemlje.“Ojačaće njenu ulogu u regionu i na međunarodnoj sceni, a ujedno značiće i podstrek za dalji progres u pregovorima sa EU“.
On je podsjetio da članstvo znači preduslovi za brži demokratksi razvoj i ekonomski razvoj i još atraktivnija za investicije.
Đukanović je ocijenio da poziv svjedoči da je odabran ispravan politički kurs i da mu se pristupilo posvećeno. „Poziv je plod istrajnog i posvećenog rada Vlade ali i ostalih struktura društva“.
„Skupština je otvaranjem dijaloga o članstvu i usvajanjem rezolucije o pristupanju Alijansi pokazala da je dostojna uloge hrama demokraije i tolerancije u društvu opterećenom istorijskim i aktuelnim podjelama“, naveo je premijer.
On je ponoivio da je poziv pozitina vijest za region, i zahvalio svim susjedima koji us čestitali poziv.
„Poziv učvršćuje bezbjednost regiona, koja je i dalje opterećena izazovima, ne samo zbog nezavršenih procesa na Zapadnom Balkanu već i zbog prijetnji izvan regiona. Samo zajedno kao region, dio EU i NATO-a možemo biti stabilni i prosperitetni“, naveo je Đukanović.
On je podsjetio da je država proteklih godina posebno bila fokusirana na četiri ključne oblasti u evroatlantskoj integraciji: na reforme sektora odbrane i bezbjednosti, kao i na jačanje vladavine prava i podrške građana članstvu u NATO, ocjenjujući da je postignuto sve što je bilo zacrtano.
Đukanović je ukazao da su uloženi veliki napori i sprovedena intenzivna kampanja u cilju upoznavanja i boljeg razumijevanja važnosti i prednosti članstva Crne Gore u NATO. „Uvjeren sam da će svakim danom sve više sazrijevati svijest o prednostima, i da će najveći broj građana podržati članstvo naše zemlje u Savezu“.
Đukanović je ponovio da poziv ne znači članstvo i da slijede brojne obaveze. „Permanentne reforme su mehanizam koji garantuje dugoročni, održivi napredak naše države i društva“.
„Naše pristupanje NATO savezu nije inspirisano suprotstavljanjem bilo kome, već dobrom naših građana i naše države. Kao i željom da doprinosimo pouzdanijoj stabilnosti regiona i globalnoj bezbjednosti“, kazao je on.
Posebnoj sjednici, pored poslanika, prisustvovali su predsjednik države i Vlade, Filip Vujanović i Milo Đukanović, predstavnici pravpsuđa, diplomatskog kora, civilnog društva i medija.