Protesti koje organizuje Demokratski front (DF) u Podgorici protiv su demokratske, proevropske i evro-atlantske Crne Gore i zvanična politika Srbije ih ne podržava, ocijenio je premijer Milo Đukanović.
„Protesti imaju više ciljeva, ali vjerujem da ćemo najpravilnije kazati ako definišemo da se svi ti ciljevi zapravo slivaju u jedan, to su protesti protiv demokratske, proevropske i evro-atlantske Crne Gore“, kazao je Đukanović Federalnoj Televiziji Bosne i Hercegovine.
Prema njegovim riječima, nema nikakve sumnje da organizatori protesta žele da nasilno, neustavno i nedemokratski promijene vlast i da na taj način ostvare cilj do kojeg ne mogu doći putem demokratskih izbora tokom posljednjih četvrt vijeka.
On je kazao da oni žele da zaustave hod Crne Gore prema članstvu u NATO-u. „To govore i njihovi govori na protestima, a to govore i poruke uključujući i zvanične političke poruke onih struktura iz okruženja, bližeg i daljeg – međunarodnog, koje podržavaju organizatori protesta“
„Oni, ipak, u krajnjoj liniji, žele da dovedu u pitanje ono što je izbor Crne Gore na demokratskom referendumu 2006. godine - da bude nezavisna i suverena država koja opredjeljuje svoju budućnost. Dakle, žele da to ponište i da opet Crnu Goru vrate u stanje zavisnosti u odnosu na one centre kojima oni pripadaju čijim ciljevima služe“, ocjenio je Đukanović.
On je naveo da je vidljivo da organizatore protesta snažno podržavaju oni isti velikosrpski krugovi iz Beograda.
„Razlika sada, koju treba primijetiti, nije mala i treba je istaći, da u ovom trenutku, u ovom vremenu uopšte takve proteste i takve atake protiv suverenosti Crne Gore ne podržava zvanična politika Srbije“, rekao je Đukanović.
On je dodao da isti oni velikosrpski krugovi, okupljeni oko određenih političkih struktura, i određenih društvenih centara moći, poput Srpske pravoslavne crkve, i danas podržavaju proteste u Crnoj Gori sa namjerom da dođe do smjene vlasti, do preispitivanja državno-pravnog statusa Crne Gore i da se ako je moguće država vrati u sferu interesa i sferu uticaja i upravljanja tih velikosrpskih krugova iz Beograda.
Đukanović smatra da nema više nikakve sumnje, nakon dva saopštenja ruskog Ministarstva inostranih poslova, da je ruska politika na strani organizatora protesta, da je kroz ono što su njihovi politički ciljivi, njihovi proklamovani ciljevi indentifikovala i svoje ciljeve, a to je, naveo je, zaustavljanje Crne Gore na putu članstva u NATO.
„Samim tim, zaustavljanje procesa proširenja NATO-a na Balkanu, što je oficijelni cilj ruske državne politike, i zbog toga danas moramo nedvosmisleno zaključiti da organizatori protesta u Crnoj Gori imaju vrlo snažna uporišta i u određenim centrima politike i u određenim centrima – i ekonomskim i bezbjednosnim i svim drugim centrima izvan Crne Gore“, pojasnio je Đukanović.
On je rekao da je DF, suočen sa evidentnom nemoći i evidentnim političkim neumijećem, da poslije 25 godina ostvare cilj.
„A oni su jako daleko od cilja, jer sva istraživanja javnog mnjenja govore da DF, kao organizator protesta, u ovom trenutku vrijedi šest odsto crnogorskog biračkog tijela“, kazao je Đukanović.
On je dodao da je DF ne samo nezadovoljan sadašnjim svojim statusom, već je vrlo uplašen od sljedećih izbora koji redovno dospijevaju polovinom sljedeće godine.
„Oni, suočeni sa svim tim, sa svom svojom daljom marginalizacijom pokušavaju da zloupotrijebe razne okolnosti, i da kroz vanredne, nasilne, neustavne, nedemokratske, a definitivno anticrnogorske procese zaustave Crnu Goru na putu njene pune međunarodne afirmacije“, rekao je premijer.
Prema njegovim riječima, ovo nije samo bitka Crne Gore, već pokušaj da se zaustave procesi evropske i evro-atlantske integracije Balkana.
To se, kako je precizirao, događa na ovom prostoru zato što je u svim prethodnim ciklulsima širenja NATO-a bilo više država koje su istovremeno ulazile u Alijansu, u ovom trenutku, naveo je, jedini realni kandidat je Crna Gora.
„Zbog toga su svi napori onih koji su protiv širenja NATO-a sada usredsređeni na prostor Crne Gore. Mislim da se ovdje vodi zapravo jedna ozbiljna strateška borba, a to je borba NATO-a koji ima ambiciju da svoje vrijednosti širi dalje na prostoru Balkana, na prostoru Evrope, i one politike koja se zapravo protivi daljem širenju NATO-a i koja u širenju NATO-a vidi opasnost po sebe“, rekao je Đukanović.
On je naveo da Crna Gora mora ići istrajno naprijed i da će državna politika sve učiniti da savlada još jedan posljednji otpor takvom kursu.
Poslednji je otpor, pojasnio je Đukanović, jer je i DF-u jasno da će ulaskom Crne Gore u NATO oni izgubiti i posljednju šansu da destabilizuju Crnu Goru, izgubiti iluziju da mogu poništiti crnogorsku nezavisnost.
„Zato je ova velika mobilizacija na korak do crnogorskog članstva u NATO zbog toga i naša obaveza da odbranom od te destrukcije odbranimo sve što smo stvarali tokom prethodnih decenija. Ja sam ubijeđen da ćemo u tome biti uspješni, ali ova intervencija i ovaj nešto duži odgovor je zapravo imao za cilj da podsjeti da ovo nije samo naša bitka“, kazao je Đukanović.
On je naveo da je ovo bitka za evropsku i evro-atlantsku perspektivu Balkana.
„Za mene je integracija Balkana drugo ime za njegovu stabilnost. Dakle, svako ko misli da može da prepusti Balkanu neku alternativu van procesa evropskih i evro-atlantskih integracija, podcjenjuje naš kapacitet destabilizacije koja nikada nije samo destabilizacija jedne od država Balkana, to je dopadalo se to nekome ili ne, destabilizacija Evrope“, zaključio je Đukanović.