Elektronska identifikacija birača novina je u izbornom zakonodavstvu koja mora imati adekvatnu podršku državnih institucija, kao i tijela koje bi nadziralo čitav proces primjene, smatra funkcioner Demosa Dragiša Janjušević.
Član Državne izborne komisije Vlado Dedović kazao je da se vanredni parlamentarni izbori ne mogu organizovati po novim pravilima, jer državne institucije nijesu radile ništa za stvaranje uslova za njihovo održavanje. On je ocijenio da se sistem elektronske identifikacije birača mora testirati prije parlamentarnih izbora.
„Što se tiče novog dijela izbornog zakonodavstva koji predviđa elektronsku identifikaciju birača, to je novina koja mora imati adekvatnu potporu iz državnih institucija, naravno i jednog tijela koje bi nadziralo čitav proces njegove impelmentacije, a to bi vjerovatno trebalo da bude radna grupa koja je radila na njegovom kreiranju ili neko drugo skupštinsko ili ekspertsko tijelo“, kazao je Janjušević agenciji MINA.
Prema njegovim riječima, jako je bitan segment koji se odnosi na definisanje biračkog spiska, koji, kako je rekao, zaista mora biti besprekoran.
„I da se spriječe neke zloupotrebe, koje bi se eventualno mogle podvoditi pod nešto što se zove greške pri novom sistemu, a što može da bude velika zloupotreba, kao što bi moglo biti šetnja biračkog tijela – da se birači šetaju iz jednog biračkog mjesta u drugo ili jednog grada u drugi, što bi sve podvodili pod greške u uspostavljanju novog izbornog sistema“, kazao je Janjušević.
Kako je rekao, državne institucije moraju da pruže maksimalnu logistiku, a tijelo bi trebalo da nadzire čitav taj proces i njegovu implementaciju. „I pošto to u sebi ima taj kompjuterski dio, novi je program, mora da bude zaštićen od raznoraznog hakovanja, koje bi sigurno moglo proizvesti neželjene posledice i novu sumnju u čitav izborni proces“.
„Tako da postoji još stvari koje su nedefinisane oko elektronske identifikacije birača, a koje mogu biti jako bitne. I jako je važno da se svi politički subjekti u to uključe, prije svega državne institucije koje moraju pružiti neophodnu logistiku i svi subjekti koji su radili na njegovoj kreaciji“, dodao je Janjušević.
Prema njegovim riječima, određene opštine se bliže tom izbrnom danu, kao što je Tivat.
„Budva je, vidimo, u velikoj političkoj krizi koja ide ka izborima, parlamentarni izbori se najavljuju za proljeće, a te jako bitne stvari ostaju nedefinisane, tako da mnoge stvari oko elektronske identifikacije birača su zasad nepoznate široj javnosti“, naveo je Janjušević.
On smatra da je loše da se ne priča o tom modelu običnom građaninu.
„Kako bi trebalo da izgleda, šta podrazumijeva i predviđa, koje su mu prednosti, eventualne mane, nedostaci, da bi besprekorno funkcionisao, tako da bi se moglo o tome pričati zbog običnih građana kojima će to biti novina, a dobrim dijelom i zbog političkih subjekata koji nijesu bili uključeni i ne znaju šta znači taj sistem“, poručio je Janjušević.