Crnogorski Ustav ne predviđa organizovanje referenduma povodom članstva u NATO, jer se ne gubi dio suvereniteta i ne prenose nadležnosti kao u slučaju učlanjenja u EU, poručio je nacionalni koordinator za Alijansu Vesko Garčević.
On se juče u Beranama razgovarao sa predstavnicima Udruženja poljoprivrednih proizvođača tog grada i predstavnicima penzionera i boraca-antifašista iz Drugog svjetskog rata.
Kako se navodi u saopštenju Komunikacionog Savjeta za članstvo u NATO, razgovarano je o značaju članstva u Alijansu za Crnu Goru, sa akcentom na aktuelna pitanja vezana za tu temu.
Učesnici su, kako se navodi, željeli da se informišu kako su integracija u evro-atlantske strukture i integracija u EU povezani, da li je neutralnost alternativa članstvu, koji su troškovi članstva, a koliki bi bili troškovi za odbranu u slučaju neutralnosti.
Kako se dodaje, Beranci su bili zainteresovani i o načinu na koji članstvo utiče na ekonomski razvoj države i da li se to odražava na položaj poljoprivrednih proizvođača.
Na pitanje učesnika o mogućnosti održavanja referenduma o članstvu u NATO, Garčević je ukazao da crnogorski Ustav ne predviđa organizovanje referenduma tim povodom.
„Članstvom u Alijansi Crna Gora ne gubi dio svog suvereniteta i ne prenosi svoje nadležnosti na tijela NATO-a. Referendum bi se morao održati u slučaju članstva u EU, jer se dio suverenih prava prenosi na Evropsku komisiju“, obrazložio je Garčević.
On je upoznao učesnike da su samo tri države članice organizovale referendum, a da su ostale članice o tome odlučivale u parlamentu.
„O evro-atlantskoj budućnosti Crne Gore sredinom septembra će se voditi debata u Skupštini na osnovu inicijative grupe poslanika koji su predložili rezoluciju o evro-atlantskoj integraciji Crne Gore“, podsjetio je Garčević.
U saopštenju se navodi da je pitanje otvaranja potencijalnih NATO baza na teritoriji Crne Gore i položaja stranih vojnika bilo u žiži interesovanja učesnika.
Garčević je objasnio da države članice NATO suvereno odlučuju o otvaranju vojnih baza na svojoj teritoriji i da se baze ne mogu otvoriti bez pristanka države domaćina.
„Većina članica nema baze na svojoj teritoriji, kao što ih nemaju ni države iz našeg susjedstva koje su nedavno postale članice: Hrvatska, Slovenija, Albanija“, podsjetio je Garčević.
On je ukazao da neke neutralne države Evrope, po veličini slične Crnoj Gori, kao zaštitu neutralnog statusa na teritoriji imaju prisustvo vojnih baza i stranih trupa.
„Generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, inače socijalista po političkom opredjeljenju, dolazi iz Norveške, članice Alijanse koja na svojoj teritoriji nema bazu“, dodao je Garčević.
U saopštenju se navodi da je susret bio prilika da se detaljnije razgovara o budućoj saradnji.
„Andrija Stojanovića iz Udruženja poljoprivrednih proizvodjača i predsjednika Prvog udruženja penzionera iz Berana Boško Vlahović, najavili su da će ta udruženja u drugoj polovini septembra u tom gradu organizovati javnu tribinu o članstvu u NATO gdje, osim predstavnika iz Komunikacionog tima, očekuju učešće i predstavnika diplomatskog kora“, zaključuje se u sopštenju.