Članstvo u NATO ključni je spoljno-politički cilj i nacionalni interes Crne Gore, organski povezan sa članstvom u Evropskoj uniji (EU), ocijenio je potpredsjednik Vlade Duško Marković.
On je u blogu natomontenegro.me kazao da je Crna Gora razumjela značaj bezbjednosti kao kolektivne kategorije, u kojoj nema malih i velikih.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je shvatila da se suočava sa zajedničkim prijetnjama, da dijeli slične probleme i da zato treba da ima zajednički odgovor.
“Naš odgovor na te izazove je članstvo u NATO. To je ključni spoljno-politički cilj i nacionalni interes Crne Gore, organski povezan sa članstvom u EU. Zato je neodrživa teza za EU a protiv NATO, imajući u vidu da je riječ o organizacijama zasnovanim na istom sistemu vrijednosti”, ocijenio je Marković.
Te vrijednosti, kako je podsjetio, su vladavina prava, demokratija, ljudska prava, mir, stabilnost i ekonomski napredak.
“Te vrijednosti želimo da razvijemo kao organizaciona načela crnogorske države i životne principe crnogorskog društva”, dodao je Marković.
On je ocijenio da je zbog toga i neprincipijelan stav onih koji podržavaju evropske, ali ne i evroatlantske integracije.
Marković je naveo da se nije suvišno osvrnuti na Zajedničku deklaraciju EU i NATO iz 2002.godine, u kojoj je naglašeno strateško partnerstvo dvije organizacije na planu “nedjeljive bezbjednosti”.
On je podsjetio da je 1996. godine, u Berlinu zaključeno da evropski bezbjednosni i odbrambeni identitet treba da bude građen u okviru NATO-a, a koji je Savjet EU pozdravio.
“Valja podsjetiti i na “Berlin plus” aranžmane, kojima je EU obezbijeđen pristup NATO kapacitetima za planiranje i logistici za sopstvene vojne operacije”, rekao je Marković.
On je naveo da je u Ugovoru o EU jasno definisano da zajednička spoljna i bezbjednosna politika poštuje obaveze članica čija se zajednička odbrana ostvaruje u Sjevernoatlantskom savezu i ona ne može biti uperena protiv država koje su članice NATO-a.
“O kompatibilnosti ovih ciljeva najbolje svjedoči kompatibilnost uslova za članstvo u EU i NATO”, rekao je on, navodeći da je aktuelni trenutak najbolja potvrda te korelacije.
Prema njegovim riječima, određeni uslovi, ne samo da su kompatibilni, već su istovjetni.
“Govorimo o oblasti vladavine prava, gdje nemamo samo istovjetnost uslova, već i istovjetnost mjera i aktivnosti u strateškim dokumentima”, precizirao je Marković.
Tome u prilog, kako je kazao, najbolje govori činjenica da će NATO vrednovati učinak Crne Gore u oblasti vladavine prava na osnovu Izvještaja o napretku Evropske komisije.
On je podsjetio da je u toku završnica procesa koji je trajao dugo i u koji je uloženo mnogo.
“Mnogo prije nego što smo u Deklaraciji o nezavisnosti 2006. godine evroatlantske integracije zapisali kao opredjeljenje naše države. I mnogo više od ispunjavanja formalnih uslova kroz Akcioni plan za članstvo u NATO”, pojasnio je Marković.
On je dodao da pri tim godinama i decenijama, nisu toliko važni dani i mjeseci.
“Važno je da postanemo dio rješenja, da ne bi ostali dio problema. U smislu one poruke koja nam stiže sa svih relevantnih adresa: Crna Gora je sljedeća članica NATO”, zaključio je Marković.