Direktni krivci za nerealizaciju projekata Kraljičina plaža i Mamula su Socijaldemokratska partija (SDP) i predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić, ocijenio je ministar turizma i održivog razvoja Branimir Gvozdenović.
On smatra da se ne smije propustiti šansa da se realizuju novi projekti koji pozitivno utiču na imidž Crne Gore i nude nove smještajne kapacitete i radna mjesta.
„Ne smijemo ponoviti greške iz prošle sedmice. Propustili smo šansu da u narednim godinama imamo novu visoko kvalitetnu turističku ponudu. Ključno je da se ne izgubi povjerenje investitora jer ih nije lako obezbijediti”, rekao je Gvozdenović na konferenciji za novinare.
On je ocijenio da je ključna stvar da se ne odustane od projekata Kraljičina plaža i Mamula, jer su važni za razvoj visokokvalitetnog turizma.
„Kao Vlada bićemo spremni da ta rješenja opet ponudimo Skupštini u očekivanju da ćemo dobiti podršku za njihovu realizaciju. Očekivao sam podršku u Skupštini, jer nijesmo uočili nijedan element tih projekata koji bi smatrali da nije u interesu ukupnog razvoja turizma i Crne Gore“, rekao je Gvozdenović.
Poslanici prošle sedmice u parlamentu nijesu usvojili aneks za Kraljičinu plažu, kao ni predlog odluke o davanju u dugoročni zakup lokaliteta ostrva Lastavica sa tvrđavom Mamula.
Ponekad je, kako je kazao Gvozdenović, mnogo popularnije ne raditi ništa nego donositi određene odluke, što smatra da nije u interesu Crne Gore.
„Nečinjenje jeste bezbjedna politička zavjetrina za pojedince, ali je to fatalno za Crnu Goru. Onaj ko nije sklon ili se plaši da donese odluku, nema šta da traži u Vladi“, poručio je Gvozdenović.
On je rekao da, kada je riječ o projektu Mamula, ne vidi nijedan razlog da neka politička partija to ne podrži, pri čemu je postojala tenderska komisija koja je bila jednoglasna oko realizacije Mamule i sastojala se iz pregovoračkog tima u čijem sastavu je bio predstavnik SDP-a.
„Šta se to desi poslije godinu da ne dobijete određenu podršku? Nemamo pravo da zaustavljamo investitore i imamo naknadnu pamet“, smatra Gvozdenović.
Prema njegovim riječima, sa projektima Mamule i Amana, kao i projektom Dubovica Kraljičina plaža trebalo je da se dobije skoro trećina smještajnih kapaciteta u hotelima sa pet zvjezdica.
„Zahvaljujući novim projektima treba da dođemo do novih prihoda. Smatram da je direktni krivac za nerealizaciju ovog posla SDP. To su projekti koji su prošli Vladinu proceduru, imali smo podršku u jednom momentu, šta se kasnije desilo? To je pitanje kratkoročne politike, što ne smije da bude ispred dugoročnih interesa Crne Gore“, rekao je Gvozdenović.
On je dodao da je možda najlakše ne donositi određene odluke, jer tada nema kritike.
„Možete sebe da proglasite kao nekog ko je zaštitio nešto od nečega, ali ne znamo što od čega, ali ovako morate da podnesete odgovornost. Vlada, Ministarstvo i svi koji su učestvovali u ovom poslu spremni su da snose odgovornost za projekte koje predlažu Skupštini“, rekao je Gvozdenović.
Bez novih investicija, kako je naveo, ne postoji ubrzani razvoj Crne Gore, zbog čega se moraju snositi posljedice nedonošenja odluka.
„Smatram direktno za realizaciju ovih projekata da je odgovoran predsjednik Skupštine“, dodao je Gvozdenović.
On je saopštio da ovogodišnja turistička sezona u Crnoj Gori bilježi kontinuirani rast prihoda, broja turista i ostvarenih noćenja. Za prvih šest mjeseci ostvaren je prihod od oko 145 miliona eura, što predstavlja rast oko devet odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.
„Vratili smo se na neka tržišta centralne Evrope koja ranije nijesu bila tako dominantna, kao što je njemačko tržište odakle imamo rast preko 20 odsto“, rekao je Gvozdenović.
Direktor Nacionalne turističke oganizacije (NTO), Željka Radak Kukavičić, kazala je da je u junu zabilježeno 181,11 hiljada dolazaka turista što je 12,8 odsto više u odnosu na jun prošle godine.
„Ukupno od početka godine Crnu Goru je posjetilo 390,17 hiljada turista ili 13,78 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Dobri trendovi nastavljeni su i tokom jula. Na 31. jul u Crnoj Gori boravi oko 147 hiljada turista, što predstavlja rast od oko 17 odsto u odnosu na isti period prošle godine“, zaključila je Radak Kukavičić.