Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Milutin Simović nakon juče završenog zasijedanja parlamenta ocijenio je DPS misli da je dobro što je ukupna javnost vidjela da se SDP udružila sa tradicionalnom opozicijom u zaustavljanju razvoja.
On je poručio da vjeruje da će skori izborni rasplet omogućiti DPS-u da se oslobodi ovakve destrukcije SDP-a.
Na juče završenom redovnom proljećnom zasijedanju parlamenta Prijedlog zakona o morskom dobru povučen je iz skupštinske procedure. Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović povukao je Prijedlog zakona o morskom dobru nakon što je usvojen amandman kojim se briše član 25, a tim članom se uređuje sticanje prava svojine u zoni morskog dobra.
Ni Ugovor o zakupu ostrva Lastavica sa tvrđavom Mamula nije juče dobio podršku većine u Skupštini, kao ni aneks za hotel Kraljičina plaža, dok je aneks ugovora za hotele Sveti Stefan i Miločer prošao zahvaljujući nenajavljenoj podršci poslanika SDP-a Borislava Banovića, Rifata Rastodera i Izeta Bralića.
Nakon ovakvog raspleta, Simović je večeras saopštio da DPS ne odustaje od namjere da odgovorno i odlučno radi na realizaciji razvojne politike, koja će doprinijeti rastu kvaliteta života svih građana.
Prema njegovim riječima, različiti interesi okupili su ad hoc parlamentarnu većinu.
„Ovoga puta najmanji zajednički sadržalac je bilo zaustavljanje razvojnih projekata. Demonstrirala se, može se kazati, već uobičajena praksa SDP-a, praksa suprotna standardima i vrijednostima parlamentarne demokratije“, istakao je Simović.
On je kazao da je javnost juče bila svjedok urušavanja predizbornog koalicionog sporazuma i izbornog programa a, posljedično, i slobodno iskazane izborne volje građana.
Simović je naglasio da se opstrukcija Vladine politike, Vladinih projekata, podržanih i od ministara iz SDP-a, pokuša predstaviti kao doprinos razvoju demokratije.
„SDP se pokušava predstaviti kao spasilac vrijednosti crnogorske privrede i prirodnih resursa, kao jedini zaštitnik interesa građana, te se pokušava predstaviti kao apsolutni i jedini poznavalac i ekskluzivni tumač pravnog sistema Crne Gore“, smatra Simović.
Kako je kazao, bili smo svjedoci za usložnjavanje finansijskih, socijalnih i razvojnih prilika u državi, gdje manji koalicioni partner sa ad hoc parlamentarnom većinom zaustavlja i obara zakone i odluke koje treba da obezbijede razvoj, nova radna mjesta, nove prihode za razvoj javnih funkcija ili pak usvajaju ili pokušavaju usvojiti neustavne zakone, zakone neprimjenljive u praksi, zakone koji ugrožavaju stabilnost javnih finansija.
„Bili smo svjedoci novog priloga demonstracije da: nije bitna suština i smisao zakona i odluka, nije bitan potrebni razvoj ekonomije, nije bitan interes građana, bila je bitna je demonstracija mogućnosti stvaranja ad hoc većine, novog pokušaja SDP-a da se obezbijedi podrška građana veća od trenutnih dva ili pak pet odsto…“, dodao je on.
Prema njegovim riječima, čula se skoro jedna kreativna ideja, da bi Vlada parlamentu prethodno trebala da prezentira nacrte zakona i odluka.
„U slučaju da se ocijene dobrim – da se položi taj „kolokvijum“, išlo bi se na „ispit“. Na „ispit“ u parlament, između ostalih i kod predsjednika parlamenta, kojem je ta pozicija dodijeljena koalicionim sporazumom. DPS je prevashodno želio da razvojni projekti dobiju prohodnost, kako bi dinamizirali ekonomski rast i time ostvarili zajedničku obavezu i DPS-a i SDP-a prema građanima, preuzetu na posljednjim parlamentarnim izborima“, zaključio je Simović.