Kongres SDP-a razobličio je insajdere DPS-a među socijaldemokratama i omogućio da ta stranka, makar na papiru, ostane vjerna svojim izvornim suverenističkm idejama, ocijenio je je profesor, Đorđije Blažić.
"Isuviše je bila providna tendencija frakcije DPS u SDP-u koja je u dobroj mjeri kočila neke progresivne ideje predsjednika SDP-a, Ranka Krivokapića, u sređivanju prilično zabrinjavajućeg stanja u ekonomiji, pravosuđu, oblastima organizovanog kriminala i korupcije i drugim društvenim oblastima", kazao je Blažić.
On smatra da je Kongres SDP-a definitivno razobličio »insajdere DPS-a u SDP-u i omogućio da SDP makar na papiru ideološkog opredelejnja ostane vjeran svojim izvornim suverenističim idejama i neostvrenim željama promjena učaurenog društvenog maglovanja Crne Gore, ali ne dovoljno«.
U tom smislu, dodao je, SDP je sačuvao svoj politički i ideološki dignitet.
Blažić je kazao da je teško vjerovati, ako ima političke odgovornosti, da će SDP nastaviti da funkcioniše kao jedna partija.
"Politička odgovornost frakcije u demokratskim sistemima podrazumijeva povlačenje "gubitnika" sa svih političkih funkcija u partiji i formiranje nove strukture organa partije na savim jasnim ideološko–političkim osnovama koje je Kongres SDP-a zauzeo", rekao je Blažić.
Prema njegovim riječima, to će biti veliki ispit SDP-a na predstojećim paralamentarnim izborima.
"U predstojećim parlamentarnim izborima će jasno morati da se legitimiše kao »opoziciona« partija što je jasan zaključak Kongresa i da pokuša da amortizuje svoju ne malu političku odgovornost za višegodišnje učešće u vlasti, kao i odgovornost za veoma loše stanje u gotovo svim sferama društvenog razvoja Crne Gore", poručio je Blažić.
On vjeruje da se politička scena nakon velikh turbulencija u opozicionim partijama najzad stabilizovala i ne očekuje više podjela jer ih je, kako je kazao, previše bilo za malu Crnu Goru i njen politički sistem.
"Ono što je realno očekivati u većem dijelu opozicije je njeno objedinjavanje i tijesna saradnja, naročito novoformiranih političkih partija i saveza", ocijenio je Blažić.
Prema njegovom mišljenju, većina partija koja su doživjele unutrašnje političke turbulencije neće imati neku značajniju političku ulogu u formiranju nove vlasti.
"Za očekivati je da nakon raščišćavanja unutarpartijskih sukoba koji nijesu ideološke, već dominantno lično i grupno interesne prirode rukovodstava tih partija i startegija vladajućih partija će vjerovatno biti usmjerena na takozvano rasipanje glasova ovih partija i pripadnost tih glasova partijama koje su osvojile cenzuse za ulazak u predstavničko tijelo", smatra Blažić.
Pri tome će, dodao je, najviše profitirati jake partije.
"Parlamentarni izbori iduće godine će definitivno iskristalizovatin relevantnu političku scenu a i sami birači već polako shvataju kakva i koja je stvarna uloga političkih partija svedena na lične i grupne interese pojedinaca u vrhovima većine, naročito tradicionalnih partija osim nacionalnih partija", zaključio je Blažić.