Prostor rta Trašte, koji obuhvata površinu na kopnu od preko 120 hektara, planiran je kao jedinstven turistički kompleks - turističko naselje „Bigova bej“ (Bigova bay).
U okviru kompleksa su, osim hotela, predviđene i vile, sportski tereni, marina i objekti za relaksaciju.
Saša Karajović, prostorni planer preduzeća „Montecep“ koje je autor plana, kazao je da je planirana izgradnja na rtu Trašte grupisana u četiri prostorne cjeline i to: zona „Landscape park“ namijenjena izgradnji istoimenog hotela sa pripadajućim depadansima i kantri klubom, zona uvale Bigova predviđena za hotel „Marina“ s pristaništem za jahte, grupaciju vila, marinu i plažni klub s uređenim plažnim kompleksom, te zone rta Trašte i rta Žabica predviđene za vile najvećim dijelom orjentisane ka moru.
Planirana saobraćajna veza kompleksa predložena je uvođenjem novog puta koji treba da bude lociran u prostoru iza Bigovske uvale, oko 500 metara od mora predviđeno je da u kompleksu bude od 100 do 150 stalno zaposlenih i dodatnih 200 do 250 zaposlenih u sezoni.
Investitor budućeg turističkog naselja „Bigova bej“ je austrijska „Plačnik grupa“. S predstavnicima te kompanije bio je autor projekta hotela i master plana za cijelo poluostrvo Trašte arhitekta Vili Furst koji ističe da je hotel „srce“ cijelog projekta.
"To nije tipična vrsta hotela, pošto nije na samom moru, već na vrhu brda. Predviđeno je da hotel ima velike sportske terene i zelene površine, a da bi se sezona više pokrila ima otvorene i zatvorene bazene. Specifičnost je da više ulazite u baštu nego u hotel, centralna zgrada nije prevelika, ali postoje izdvojene kuće koje su depadansi hotela. Hotelsko naselje je površine oko 150 hiljada kvadrata, a samo mali dio toga se koristi za zgrade. Ostalo su razni tereni, luksuz cijele stvari su ogromne bašte i parkovi, pojašnjava Furst za „Dan“, dodajući da je planirano da se što prije počne s izgradnjom pristupne infrastrukture.
"Bigova nema vodu, snabdijeva se pomoću bistijerni. Postoji put do sela, a naš plan je da napravimo poseban put od nekoliko stotina metara kojim će se dolaziti na samo poluostrvo, i da radimo čitavu infrastrukturu. Dovešćemo vodu od postojećeg Regionalnog vodovoda od Radanovića, napraviti veliku trafostanicu, telekomunikacione kablove, a na ulazu u selo praviće se fabrika za prečišćavanje otpadnih voda. To su ogromni troškovi koje investitor snosi kao predfinansiranje budućih komunalija. Velika prednost projekta je što će četiri sela biti pokrivena i imaće mogućnost da se vrlo lako prikače na vodovod, struju, imaće brzi internet, a selo Bigova će biti priključeno i na fabriku za preradu otpadnih voda. Pravimo i pumpne stanice gdje sela mogu da se priključe i smatram da će time kvalitet života u Donjem Grblju biti bitno podignut na veći nivo. Samo dovođenje infrastrukture do poluostrva koštaće nas od osam do devet miliona eura", rekao je Furst za "Dan".