Hotelska grupa „Budvanska rivijera“ biće, najvjerovatnije, podijeljena na dvije kompanije. Država Crna Gora bi, prema tom scenariju, u svom vlasništvu imala jednu kompaniju, u kojoj bi bio Sveti Stefan, a druga bi bila prodata.
Prema pisanju "Novosti", Hotelska grupa „Budvanska rivijera“ biće podijeljena na dvije kompanije.
U jednoj bi bilo najpoznatije jadransko ljetovalište, grad-hotel Sveti Stefan, koji je izdat u zakup, kao i još nekoliko objekata. Oni bi trajno trebalo da ostanu u državnom vlasništvu, kao simbol crnogorskog turizma, dok bi u drugoj kompaniji ostali hoteli „Budvanske rivijere“, koji bi išli na prodaju.
Sveti Stefan i Vila Miločer izdati su u tridesetogodišnji zakup singapurskoj kompaniji „Aman rizort“ 2007.
Obnovu „Sveca“ i Vile obavila je grčka „Restis grupa“, a zakup prenijet na, takođe, grčku firmu „Adrijatik propertis“, koja sada upravlja najekskluzivnijim objektima južnog Jadrana.
Grci su tražili od nadležnih vlasti da im se, zbog neplaniranih troškova u obnovi navedenih hotela, zakup produži sa 30 na 42 godine, te da im se godišnja kirija od 1,6 miliona eura smanji za trećinu, pišu "Novosti".
Zahtjev je prihvatila Vlada Crne Gore, pa će se takav aneks uskoro naći pred poslanicima crnogorskog parlamenta.
Tome se protivi opozicija, ali ni koalicioni partner Demokratske partije socijalista - Socijaldemokratska partija, do sada nije podržavala takav zahtjev stranog partnera.
Da li će vladajuće partije obezbijediti većinu u Skupštini Crne Gore za pomenuti aneks, kojima se produžava rok zakupa i smanjuje kirija, znaće se uskoro.
U zakup singapurskoj kompaniji 2007. godine ustupljen je i hotel „Kraljičina plaža“ u miločerskom parku, kojim je gazdovala vladina firma HTP „Miločer“. Međutim, on je od tada zatvoren, podsjećaju "Novosti".
Najavljena obnova nije ni počela, a po svoj prilici navedeni hotel, koji je podignut ranih osamdesetih godina prošlog vijeka, biće srušen i na njegovom mjestu nići novi objekat.
Ko će biti strateški partner, nakon što je „Aman“ odustao, ostaje da se vidi.
U drugoj kompaniji, koja će nastati od „Budvanske rivijere“, u kojoj država ima većinski paket akcija, naći će se ostala imovina.
Nju čine hoteli „Palas“ i „Kastel Lastva“ u Petrovcu, koje je ovo preduzeće renoviralo, obezbijedivši im tako višu kategoriju (četiri zvezdice). Takođe, u tu grupu spadaju turističko naselje „Slovenska plaža“ u Budvi i hotel „Aleksandar“, kao i hotel „Mogren“, koji je ljetos vraćen u sastav budvanskog hotelijera, pošto je prinudno iseljen višegodišnji zakupac - kompanija „Merkur“, pišu "Novosti".
Hoće li svi hoteli biti prodati ili će, pak, uslijediti neki drugi povoljan partnerski odnos sa zainteresovanim investitorima, znaće se poslije obavljene „diobe“ u „Budvanskoj rivijeri“.
Mnogo toga, naime, zavisiće i od planova kompanije „Strateks“, koja je u vlasništvu američkog biznismena Nila Emilfarba. Ta kompanija je prošle nedjdje kupila 21,07 odsto akcija HG „Budvanska rivijera“ za iznos od 14,7 miliona eura.
Sa ranije kupljenim akcijama u ovom preduzeću, „Strateks“ sada ima oko 30 odsto vlasništva u budvanskoj hotelskoj grupi.
Nil Emilfarb završava radove na rezidencijalnom kompleksu „Dukljanski vrtovi“ na Zavali, planira gradnju luksuzne marine uz zidine stare Budve, a vlasnik je i zgrade kotorske „Jugooceanije“, koja se nalazi na samoj obali zaliva Boke, koja će dobiti turističke sadržaje.
On je već viđen kao idealan partner državi u valorizaciji imovine o kojoj je riječ. Ali, moguće je da se jave i drugi partneri, čije bi ponude bile najbolje, pošto svi objekti hotelijera iz Budve već godinama posluju uspješno, pišu "Novosti".