Predsjednici parlamenata Crne Gore i Grčke, Ranko Krivokapić i Evangelos Meimarakis, poručili su da će raditi na jačanju procesa integracija zemalja zapadnog Balkana, kako bi mogle da krenu putem razvoja i napretka.
On je podsjetio da je Meimaraki na funkciji ministra odbrane Crnoj Gori otvarao vrata NATO-a, jer je Grčka bila prva kontakt zemlja za NATO za Crnu Goru, a da sada, kao predsjednik parlamenta, puno pomaže Crnoj Gori u evroatlantskim integracijama.
„Za sve nas na Balkanu Grčka je postavila ključni proces u evroatlantskim integracijama, uvođenjem principa regate – napredovanjem prema zaslugama, a ne paketa koji je važio do tog trenutka. Taj proces je omogućio da Crna Gora od sticanja nezavisnosti bude na čelu evroatlantskih integracija, iako je najmanja zemlja na zapadnom Balkanu“, rekao je Krivokapić.
Meimarakis je poručio da svi žele da krenu putem napretka. „U tom smislu smo danas potpisali memorandum o saradnji između dva parlamenta. Dijelimo potpuno iste stavove, vjerujemo u iste stvari, dijelimo iste vrijednosti , tako da je to sigurnost da ćemo uspješno sarađivati“.
On je kazao da parlamenti i poslanici u parlamentima u trenucima kad zemlje prolaze ozbiljnu krizu imaju najvažniju ulogu u društvu.
„I zbog toga ćemo raditi da se proces evroatlantskih integracija zemalja zapadnog Blakana ubrza i ojača, to je važno da bi mogli da krenemo putem mira, razvoja i napretka. Naši parlamenti, predsjednici parlamenata radiće u pravcu postizanja tog cilja“, rekao je Meimarakis.
On je kazao da je svima poznato koliko se Grčka i Crna Gora uvažavaju i koliko su duboke veze prijateljstva između dvije države i dva naroda.
„Važno je da se naša saradnja zasniva na zajedničkim vrijednostima, vjerujem da naša dva naroda dijele zajedničke vrijednosti, a to je u svakom pogledu i trenutku da održavamo mir, živimo u miru i napredujemo“, rekao je Meimarakis.
Prema njegovim riječima, danas postoji izražen zahtjev od mladih generacija da se jača saradnju na svim nivoima, u svakom pogledu. „Bez obzira na to da li između nekih zemalja postoje razlike, ne zaboravljajući istoriju i sve što se događalo u prethodnom periodu, ali da to ne predstavlja prepreku u daljoj saradnji i napretku“.
„Moramo da pokušamo da izbjegnemo ono što se, nažalost, rađa u svim društvima, a to su krajnji izrazi, negativni izrazi nekih osjećanja, da to prevaziđemo, to traže mlade generacije od nas i mi ćemo svakako raditi na tome“, poručio je Meimarakis.