Države aspiranti za članstvo u Alijansi treba više novca da troše na modernu vojnu opremu i pokažu posvećenost da unaprijede odbrambene sposobnosti, ocijenio je zamjenik pomoćnika generalnog sekretara NATO-a, Džonatan Periš.
Izvor: Vlada Crne Gore
"Što će zahtijevati da aspiranti potroše više i bolje na odbranu. To znači trošiti manje na troškove zaposlenih, a više na modernu opremu. To znači trošiti bolje na regionalnu saradnju", objasnio je Periš na sastanku u Budvi.
On smatra da je dobro što je današnja konferencija organizovana mjesec nakon Samita Alijanse, navodeći da je dobro da se razgovara od odlukama sa tog Samita koje mogu imati implikacije na region.
"Samit se organizovao u okruženju najizazovnije bezbjedonosne situacije koje smo u Evropi imali u dugom vremenskom periodu. Na istoku Ukrajine, ruske ilegalne akrtivnosti, na jugu aktivnosti terorosta koji sebe nazivaju islamskom državom, potvrdili su važnost dvije ključne teme Samita u Velsu", kazao je on.
Prva je, kako je precizirao, da se zajedničke vizije Evrope nalaze pod prijetnjom, navodeći da je zbog toga potrebno imati prave snage, kako bi bile odbranjene.
"Drugo, novi bezbjedonosni izazovi sa kojima se suočavaju saveznici su isti oni sa kojima se sučavaju mnoge od naših partnerskih nacija, tako da moramo da radimo na tješniijoj saradnji između naših saveznika i partnera", ocijenio je Periš.
On je ohrabrio Crnu Goru da nastavi sa reformama, poručujući da će NATO biti spreman da je pozove u članstvo, kada država bude spremna.
Ministar vanjskih poslova, Igor Lukšić, ocijenio je da Američko-jadranska povelja (A5) ima posebnu važnost među mehanizmima regionalne saradnje, imajući u vidu njenu prirodu sveobuhvatnog pristupa bezbjednosti kroz političku i odbrambenu saradnju.
"Vjerujemo da je Povelja od izuzetnog značaja za promociju evro-atlantskih ambicija njenih članica, što smo se imali prilike uvjeriti na primjerima pristupanja Hrvatske i Albanije NATO savezu i daljim koracima u pravcu integracije BiH, Makedonije i Crne Gore. Intenzivna regionalna saradnja, uključujući u okviru Povelje, zasigurno ima centralnu ulogu u jačanju dobrosusjedskih odnosa, kao i za uspjeh EU i NATO integracija", kazao je on.
Prema riječima Lukšića, Crna Gora je u finalnoj fazi evroatlantskog integracionog procesa, navodeći da su poruke koje je država dobila na NATO samitu u Velsu ohrabrujuće.
"S tim u vezi, nastavićemo reforme u okviru Petog ciklusa MAP-a, fokusirajući se na četiri ključne oblasti: reforma bezbjednosnog sektora, jačanje vladavine prava i javne podrške za članstvo Crne Gore u NATO, kao i reforma bezbjednosnog sektora. Istovremeno, ostvarujemo stabilan progres u kompatibilnom procesu EU integracije", poručio je on.
On je kazao da je Crna Gora u potpunosti posvećena kontinuiranom doprinosu bezbjednosti i stabilnosti Avganistana kroz misije ISAF i Odlučna podrška, uključujući putem finansijske podrške vladi Avganistana.
"Takođe smo spremni sarađivati sa regionom u odnosu na druge globalne bezbjednosne izazove, prije svega one koji utiču na sve nas, bili oni u Ukrajini ili u opasnosti koju predstavlja Islamska Država", rekao je Lukšić.
On je ocijenio da je doprinos regionalnoj stabilnosti i bezbjednosti, kroz forume saradnje kao što je A5, najbolji način da se doprinese bezbjednosti Evrope i evroatlantskog područja.
Crnogorska ministarka odbrane, Milica Pejanović Đurišić, podsjetila je da se prije šest godina Crna Gora pridružila Američko-jonskoj povelji.
"Ta inicijativa i dalje predstavlja važan forum gdje Crna Gora i druge članice promovišu svoju saradnju, kroz različite projekte, u korist regiona u cjelini", rekla je ona.
Ministarka odbrane Albanije, Mimi Kodheli, kazala je da je ta država početkom godine preuzela predsjedavanje Američko-jonskom poveljom.
"Od početka smo se bavili našim glavnim prioritetima za ovu godinu", navela je ona.
Kodheli je ocijenila da je unaprijeđivanje regionalne saradnje potrebno kako bi se odgovorilo na ciljeve nacija.
"Pored toga, moguće je angažovanje u operacijama koje vodi NATO, dalja promocija naših regionalnih centara obuke kroz bolju koordinaciju kako bismo ih učinili boljima u pružanje odgovora na nacionalne zahtjeve", navela je ona.
Kodheli je rekla ja je Albanija, tokom predsjedavanja, realizovala sastanak ministara Američko-jonske povelje, konferenciju o jadranskoj povelji o jačanju interparlamentarne saradnje, kao garanacije za uspjeh Američko-jonske povelje, navodeći da to pokazuje snažnu političku volju da se nastavi naprijed.
Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država, Sju Kej Braun, ocijenila je da je jedino izvodnljivo rješenje, da se država izbori sa bezbjedonosnim izazovima, koailcija regionalih država, koje,kako je navela, zajednički treba da urade što je neophodno.
"Jadranskih pet je takva koalicija. Vaše države ne dijele samo georgrafske granice, već i veoma blisku istoriju i zajedničke bezbjedonosne ciljeve", navela je ona.
Zamjenica pomoćnika Sekretra za odbranu SAD-a Evelin Farkaš /Farkas/ je, komentarišući navode ministra inostranih poslova Rusije, Sergeja Lavrova, koji je saopštio da su evroatlantske integracije zapadnog Balkana greška, kazala da to nije tačno.
"Suverene države imaju pravo da same biraju svoj put. Ovi komentari Lavrova u skladu su sa politikom njegove Vlade vezano za miješanje u sposobnost država Evrope da same biraju svoje bezbjedonosne aranžmane", smatra ona.