Rukovodstvo Vojske Crne Gore (VCG) donosi neodgovorne i proizvoljne odluke, a NATO ih hvali zbog sopstvenog interesa, smatraju u Pokretu za neutralnost Crne Gore.
To, kako je dodao, nažalost, u Crnoj Gori nije urađeno.
Bukvić je kazao da je u junu 2007. godine, tadašnji načelnik generalštaba VCG, Jovan Lakčević, saopštio je da je VCG koncipirana na 2.400 pripadnika.
Kako je rekao, ta brojna veličina je prihvaćena na predlog predstavnika NATO saveza, kada osim Strategije nacionalne bezbjednosti i Strategije odbrane Crne Gore, nijesu bili usvojeni nikakvi drugi dokumenti odbrane. „Zbog neusvojenih dokumenata odbrane nije bilo moguće usvojiti potrebnu brojnu veličinu. Kasnije se u svim dokumentima volšebno pojavljuje baš ova brojna veličina“.
„Prvi put, Odluka o organizacijsko formacijskoj – strukturi i brojnoj veličini Vojske, stupila je na snagu 13. novembra 2008.godine. U prvom Stategijskom pregledu odbrane Crne Gore (2010.), a u skladu sa Odlukom, projektovana brojna veličina Vojske imala je 2.356 formacijskih mesta“, saopštio je Bukvić.
Kako je rekao, u aprilu 2011. godine, iz Generalštaba VCG saopšteno je da se brojna veličina Vojske smanjuje za 11 odsto i da će imati 2.094 formacijskih mjesta.
„Strategijskim pregledom odbrane (2013.) predviđeno je da će Vojska od 2015. godine imati 1.950 pripadnika, a od 2018. godine 1.800 pripadnika. To znači da se sa brojnim stanjem licitira kao sa cijenama proizvoda na pijaci“, poručio je Bukvić.
Prema njegovim riječima, Uredbom Vlade propisana je brojna veličina aktivne rezerve od 400 pripadnika, ali zbog nedostatka finansijskih sredstava uvođenje aktivne rezerve planira se za 2017. godinu.
„U Izvještaju o stanju u VCG 2013. godine se navodi da je popunjenost Vojske 86,7 odsto. Treba imati na umu i to da je ova popunjenost manja od popunjenosti koja je data u Strategijskom pregledu odbrane (jun, 2013.) – 88,4 odsto. Nedovoljna popunjenost Vojske i nedostatak projektovane rezerve govore o nesposobnosti Ministarstva odbrane“, smatra Bukvić.
Kako je rekao, generali su se u Vojsci „ponašali kao alhemičari i mijenjali su jedinice-brigade po svom nahođenju, a navodno sve po NATO standardima, čija brigada ima oko 3.500 pripadnika“.
„Oni su bezuspješno pokušavali da kopiraju sisteme odbrane velikih država. VCG prvo je imala tri brigade i dvije baze, pa dvije brigade i tri baze, onda jednu brigadu, bazu i mornaricu, a od 2015. godine imaće pješadijski bataljon, mornaricu i vazduhoplovstvo“, rekli su iz Pokreta za neutralnost.
Bukvić je rekao da začuđuje neodgovornost, neprofesionalizam i neznanje Generalštaba VCG kad su insistirali da sa 2.400 pripadnika formiraju tri brigade i dvije baze, a za to je po NATO standardima bila potrebna vojska od oko 16.000 pripadnika.
„Posebno ističem da su ovakvu organizacijsko formacijsku rašomonijadu hvalili zvaničnici NATO saveza. Zbog toga je besmisleno njihove pohvale uzimati previše ozbiljno. Znaju oni vrlo dobro, zbog čega hvale rukovodstvo VCG i to bez razloga i protivno sopstvenim doktrinama“, poručio je on.
Sve to je, kako je ocijenio, veoma neozbiljno prema građanima Crne Gore. „Postavlja se pitanje, ponovo, da li VCG može da odgovori svojim zadacima i koji su to bezbjednosni rizici kojima se može suprostaviti i eliminisati ih“.
„Građani bi trebalo da znaju odgovor na ovo pitanje, jer ovakvu Vojsku finansiraju, ali na njihovu žalost, Ministarstvo odbrane i Generalštab VCG ili ne znaju odgovor ili ga skrivaju, krijući se iza NATO floskula“, naveo je Bukvić.