Potpredsjednik Skupštine Branko Radulović podnio je vrhovnom državnom tužiocu krivične prijave protiv 32 osobe zbog sumnje da su, za prethodne 24 godine, oštetili aluminijumsku industriju za više od dvije milijarde eura.
Radulović, koji je i poslanik Demokratskog fronta (DF), podnio je krivičnu prijavu protiv Mila Đukanovića, kao bivšeg i sadašnjeg predsjednika Vlade, države Crne Gore i Savjeta za privatizaciju, i, kako je naveo, ličnosti dominantnog političkog i drugog uticaja u Crnoj Gori.
Radulović je krivičnu prijavu podnio i protiv Filipa Vujanovića, kao bivšeg predsjednika Vlade i Savjeta za privatizaciju i Veselina Vukotića kao bivšeg potpredsjednika Savjeta i, kako je ocijenio, glavnog ideologa pogrešne ekonomske politike.
“Krivična prijava je podnesena i protiv Igora Lukšića kao bivšeg predsjednika Vlade i ministra finansija, Branka Vujovića kao bivšeg ministra ekonomije i direktora Agencije za prestrukturiranje i strana ulaganja, Miroslava Ivaniševića kao bivšeg potpredsjednika Vlade za finansijski sistem, ministra finansija i u jednom periodu predsjednika Tenderske komisije za privatizaciju KAP-a”, rekao je Radulović.
Krivična prijava je podnijeta i protiv bivšeg ministra industrije, energetike i rudarstva i predsjednika Upravnog odbora KAP-a, Vojina Đukanovića, kao i nekadašnjeg potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i privredni razvoj i predsjednika Tenderske komisije za privatizaciju KAP-a, Branimira Gvozdenovića.
Radulović je kazao da dominantno od KAP-a, odnosno njegove prošlosti, sadašnjosti i budućnosti zavisi kakva će biti Crna Gora u pravnom, ekonomskom, socijalnom, ekološkom i integracionom smislu.
„Potenciram ovo u pravnom smislu zato što je u prethodne 24 godine Crna Gora kroz KAP oštećena, opljačkana, ojađena, direktnom štetom do sada preko dvije milijarde EUR, a indirektno mnogo više“, kazao je Radulović.
Crna Gora je danas, prema njegovim riječima, zbog činjenja u prethodne 24 godine zatočena zbog zatočenog KAP-a.
„KAP je danas kamen o vratu Crne Gore u finansijskom, ekološkom i održivom smislu. KAP je danas zatočenik jedne organizovane kriminalne grupe. KAP danas ima još neizmirene obaveze prema tajkunima i kriminalnoj organzaciji. Mi smo kada je u pitanju KAP toliko oguglali i navikli se da je 100 miliona nešto što je kao 100 eura ili mnogo manje“, rekao je Radulović.
On je saopštio da je čekao izbor novog vrhovnog državnog tužioca da bi podnio krivičnu prijavu.
Za vrhovnog državnog tužioca prošle sedmice je izabran sudija Vrhovnog suda, Ivica Stanković. Stankovića je na tajnom glasanju podržalo 49 poslanika, odnosno njih tri petine što je bilo dovoljno da se konstatuje njegov izbor.
„Sada ovog vrhovnog državnog tužioca nazivam tužilac nove koalicije, velike trojke, Đukanović- Krivokapić-Milić, a dva najveća testa će mu biti ova krivična prijava i Snimak“, kazao je Radulović.
Ukoliko, kako je dodao, Stanković ne odgovori ni na jedno ni na drugo, on za njega neće biti krivac.
„To će biti samo nastavak jednih zatočenih vrhovnih takozvanih tužioca, a za ovo će odgovarati Đukanović, Krivokapić (Ranko) i Milić (Srđan). Đukanović će se smijati po običaju, Krivokapić će se češati po glavi, a neka Milić vidi zbog čega je onda ovo napravio“, rekao je Radulović.
On je krivičnu prijavu podnio i protiv Darka Uskokovića kao bivšeg ministra ekonomije i člana Tenderske komisije i sadašnjeg predsjednika Borda direktora Montenegro Bonusa, Vladimira Kavarića kao bivšeg i sadašnjeg ministra ekonomije, Milorada Katnića kao bivšeg ministra finansija i Radoja Žugića kao bivšeg direktora Fonda penzijskog-invalidskog osiguiranja (PIO) i sadašnjeg ministra finansija.
Krivična prijava se odnosi i na Boža Mihailovića kao bivšeg direktora Fonda za razvoj, Zorana Jelića kao bivšeg direktora Zavoda za zapošljavanje, Branislava Jaukovića kao nekadašnjeg menadžera u Fondu za razvoj i Asima Telaćevića kao bivšeg direktora u tom fondu.
Radulović je krivičnu prijavu podnio i protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice, Miomira Mugoše kao, bivšeg generalnog direktora KAP-a, Danila Vuksanovića, kao i protiv Mihaila Banjevića kao bivšeg generalnog direktora i predsjednika Borda direktora KAP-a i bivšeg direktora Fonda PIO.
Krivična prijava je podnijeta i protiv bivšeg člana Borda direktora KAP-a, Branislava Radonjića, bivšeg dekana Ekonomskog fakulteta i savjetnika u pružanju konsultantskih usluga u dijelu praćenja ispunjavanja obaveza iz ugovora o kupoprodaji akcija, Vujice Lazovića, kao i protiv Anđelka Lojpura kao rukovodioca ekspertskog tima za praćenje ispunjavanja obaveza iz ugovora.
„Krivična prijava je podnesena i protiv Olega Deripaske kao vlasnika Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC), En plus grupe, Salomon Enterprises i Eagle Capitala, Vjačeslava Krilova kao bivšeg predsjednika Borda direktora KAP-a i Rudnika boksita i Džoa /Joe/ Kazadia kao bivšeg predsjednika Borda direktora KAP-a“, kazao je Radulović.
Među 32 osobe protiv kojih je podnesena krivična prijava našli su se i vlasnik kompanija Vektra i Anotech, Dragan Brković, vlasnik Uniproma, Veselin Pejović, stečajni upravnik KAP-a, Veselin Perišić, bivši predsjednik Privrednog suda i stečajni sudija za KAP, Dragan Rakočević i sadašnji predsjednik Privrednog suda, Blažo Jovanić.
Krivična prijava je podnijeta i protiv bivših vrhovnih državnih tužioca, Vesne Medenice i Ranke Čarapić.
„Osumnjičene osobe su, kao saučesnici, imajući svijest o zajedničkom djelovanju i preduzimajući djelatnosti kojima su izazvali štetne posljedice, zavisno od vremenskog perioda i protivpravne radnje, dogovorno i umišljajno djelovali sa mnogim drugim osobama, stvarajući tako kriminalnu organizaciju“, tvrdi Radulović.
On je dodao da je Đukanović za cio taj period bio i jeste glavni kreator protivpravnih radnji.
Radulović tvrdi da se šteta koja je nastala u prethodnom periodu ogleda u poslovnoj politici koja je sprovođena početkom 1990-tih godina u KAP-u, kao i u ugovoru i aneksima o kupoprodaji stanova i poslovnog prostora između KAP-a, Vektre i crnogorske Vlade iz 1996. godine, sklapanim, kako tvrdi, na protivzakonit način, bez poštovanja procedure i po znatno većim cijenama od tržišnih.
Radulović je naveo i ugovor o upravljanju Glencore-a sa KAP-om, koji je sklopljen u oktobru 1998. godine, kao i niz komercijalnih ugovora sa tom kompanijom.
Šteta se, kako je naveo, između ostalog ogleda i ugovorima o kupoprodaji akcija i o poravnanju.
„U periodu važenja Ugovora o poravnanju, iz novembra 2009. godine, realizovale su se sve ogromne obaveze i davanja koja je država preuzela, aktivirale su se garancije, dok CEAC nije realizovao nijednu od ugovorom preuzetih obaveza“, naveo Radulović.
On je podsjetio i na proglašenje bankrota u KAP-u i tužbu En plus grupe protiv crnogorske Vlade i stečajnog upravnika KAP-a, Veselina Perišića upućenoj Okružnom sudu u Nikoziji i Privrednom sudu u Podgorici.
Radulović je podsjetio i na nepostupanje Vrhovnog državnog tužilaštva prema sedam krivičnih prijava od 2004. godine do danas, protiv brojnih odgovornih osoba za protivpravna dešavanja u KAP-u koje je dostavila nevladina organizacija (NVO) Grupa za promjene, kasnije politička partija Pokret za promjene.
„Vrhovni državni tužioci u tom periodu su bili Vesna Medenica i Ranka Čarapić“, kazao je Radulović.