MUP bi trebalo da do kraja mjeseca pripremi plan izmjene Zakona o krivičnom postupku kojima će se Unutrašnjoj kontroli rada policije dati ovlašćenje za primjenu mjera tajnog nadzora prema sumnjivim kolegama.
Izvor: MONDO/Predrag Vujić
Ovlašćenje za primjenu mjera tajnog nadzora prema policjcima dobiće, kako se navodi, inspektori Unutrašnje kontrole, koji su direktno odgovorni ministru unutrašnjih poslova.
Da bi inspektori došli do tih ovlašćenja u praksi prethodno će biti potrebno da prikupe saznanja, potkrijepljena čvrstim sumnjama u vršenje nekog krivičnog djela.
Tek na osnovu tako stečenih sumnji, kako je objašnjeno, inspektori Unutrašnje kontrole imaće pravo da se obrate tužiocu koji će, uvažavanjem njihovog predloga, od nadležnog suda zatražiti dozvolu za praćenje ili prisluškivanje određenog policijskog službenika.
Nova ovlašćenja Unutrašnje kontrole predviđena su Funkcionalnom analizom primjene postojećih mehanizama unutrašnje kontrole Uprave policije, Uprave carina i Poreske uprave, koju je Vlada usvojila na posljednjem zasijedanju.
Ovim aktom ispunjava se jedna od mjera iz Akcionog plana za poglavlje 23 Pravosuđe i osnovna prava, a predloženim izmjenama je predviđeno da se službenicima Unutrašnje kontrole daju ovlašćenja, kakva kriminalistička policija ima u odnosu na građane.
U Funkcionalnoj analizi se navodi da su promjene Zakona o krivičnom postupku neophodne radi obezbjeđivanja zakonskog okvira za adekvatnu borbu protiv korupcije unutar policije.
Stoga je, kako se navodi, neophodno ostvariti kontrolu mjere nadzora policijskih službenika koji će vršiti službenici Unutrašnje kontrole, a ne sama policija, kako je to do sada bio slučaj.