Na zapadnom Balkanu Crna Gora zauzima vodeće mjesto u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU), ocijenio je evropski komesar za proširenje, Štefan File.
“Status kandidata 2010. godine, pokrenuti pregovori dvije godine kasnije, a sada čak 12 otvorenih pregovaračkih poglavlja, od kojih su dva već privremeno zatvorena. Ne sumnjam da će ovo ući u modernu istoriju ove zemlje kao jedan od njenih glavnih odlučujućih perioda”, rekao je File u tekstu povodom Izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore, prenosi Pobjeda.
Prema njegovim riječima, u mnogim aspektima Crna Gora prednjači u regionu, navodeći da je ona prva država koja je počela da primjenjuje novi pristup pregovorima o vladavini prava, koji sada počinju rano u procesu pristupanja.
“Reforma pravosuđa napreduje stabilnim tempom i već je dovela do poboljšanja efikasnosti. Crna Gora je takođe usvojila značajne ustavne reforme prošle godine i one se sada primjenjuju u praksi”, naveo je File.
On smatra da je ključni izazov da se građanima obezbijedi da osjete konkretna dejstva tih promjena.
“Građani zaslužuju mogućnost da se oslone na brzo, efikasno i nepristrasno pravosuđe. Oni zaslužuju da žive, rade i posluju u okruženju bez korupcije. Oni zaslužuju društvo gdje su prava ugroženih zaštićena, gdje se sloboda medija poštuje i gdje se sve optužbe, npr. u vezi sa korupcijom, ili napadi na medije i novinare, temeljno istražuju”, poručio je File.
On je rekao da se zakonodavni okvir mora dodatno ojačati, kako bi se nastavila borba protiv korupcije.
“Međutim, čak ni to samo po sebi neće biti dovoljno. Crna Gora mora da osigura da se slučajevi korupcije, uključujući slučajeve na visokom nivou, temeljno istražuju i da se počinioci krivično gone, kad je to prikladno/svrsishodno”, kazao je File.
Kako je dodao, stepen u kojem će borba protiv korupcije i druge reforme u vezi sa vladavinom prava proizvoditi rezultate, odrediće ukupan tempo pregovora o pristupanju.
“Ukoliko ne bi bilo ostvarivanja konkretnog napretka, pregovori bi morali da uspore, kako je dogovoreno u našem pregovaračkom okviru”, upozorio je File.
Te reforme, kako je naveo, nijesu lake i zahtijevaju jaku političku posvećenost, “možda čak, kako su neki rekli, i promjenu u mentalitetu”.